Haberler
Trend

Güncelleme desteği sona eren Galaxy S7 ailesine kritik güncelleme geldi!

İlk çıkış yaptığı tarihten tam 4 yıl sonra Samsung tarafından güncelleme paketinden çıkarılan Galaxy S7 serisi için kritik bir güvenlik güncellemesi yayınlandı.

2016 yılında akıllı telefon pazarına giriş yapan Samsung’un o dönem amiral gemileri Galaxy S7 ve S7 Edge modelleri için bilindiği üzere artık yazılım güncelleme desteği sonlandırılmıştı. Ancak günümüzde halen daha bu model akıllı telefona sahip yüzbinlerce kullanıcının varlığı, şirketin aldığı radikal güncelleme kararını biraz esnetmiş görünüyor. Kısa süre önce Galaxy S7 serisinde ortaya çıkan bir güvenlik sorununu çözüme kavuşturmak için Galaxy S7 ve S7 Edge modellerine son bir güncelleme daha yayınlandı.

Galaxy S7 kullanıcıları tehlikede mi? Samsung tarafından yayınlanan güvenlik güncellemesi paket içeriğinde kullanıcıların cihazlarına gizli olarak erişim sağlayan kritik bir açığı düzeltmek için yama getirildiği duyuruldu. Bahsi geçen güvenlik açığının Android işletim sisteminde Samsung tarafından işlenen .qmg dosyalarının işlenme biçimini taklit eden bir zararlı yazılımdan kaynaklandığı düşünülüyor.

Binlerce Galaxy S7 Kullanıcısı Etkilenmiş Olabilir

Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinde görülen bu güvenlik açığından bu cihazı kullanan binlerce kişinin etkilendiği düşünülüyor.

SVE-2020-16747 model koduyla yayınlanan güvenlik güncellemesi ile birlikte bu açığın kapatıldığı Resmi olarak duyuruldu. Bununla birlikte Galaxy S7 modeli için resmi olarak sonlandırılan desteğin bu tarz güvenlik sorunlarında yeniden kullanıcılara sağlanması şirkete olan güveni de artıracak gibi görünüyor. Aynı sorundan etkilendiği düşünülen Galaxy S5 ve Galaxy S6 modellerine de bu güncellemenin gelip gelmeyeceği henüz netlik kazanmadı.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu