Geçen Yıl Ramazan Öncesi Gıda Fiyatları İle Şimdiki Gıda Fiyatları Ne Durumda?

Geçen Yıl Ramazan Öncesi Gıda Fiyatları İle Şimdiki Gıda Fiyatları Ne Durumda?

Her yıl 30 gün boyunca tutulan oruçların başlayacağı Ramazan ayı geldi çattı. 13 Nisan itibariyle ilk oruçlar tutulmaya başlanacak.

 

Her yıl 30 gün boyunca tutulan oruçların başlayacağı Ramazan ayı geldi çattı. 13 Nisan itibariyle ilk oruçlar tutulmaya başlanacak. Her yıl Ramazan ayı yaklaştığında tüm vatandaşları düşündüren fiyatlar geçen yıla oranla bu sene ne kadar artış yaşadı. TÜİK  verilerine göre belirtilen fiyat karşılaştırması bu konuda iyi bir fikir verecektir.

Haber Golabal’den Gamze Bal’ın yaptığı haberin tüm detayları TÜİK verilerine göre düzenlendi. Özellikle Ramazan sofralarının vazgeçilmez gıdalarında fiyat durumlarının merak edilmesi üzerine yapılan bu araştırma oldukça etkili sonuçlar veriyor. Öte yandan yetkililerden gelen bazı açıklamalara göre bazı fırsatçıların bu aya girilirken spekülatif zamlara giriştikleri belirtildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği geçen ay ve bu ayın bazı verilerine dair detayları açıklarken; Geçen ay üreticiden alınan fiyat ile market fiyatları arasında 5 kat olduğu belirtilmişti. Geçen aya göre Ramazan ayına girdiğimiz bu son ayda ise bu fark maalesef ki 8 katına çıktı.

 

Patateste Düşüşün Sebebi Elde Kalması Oldu!

gecen-ramazan-oncesi-fiyatlar-neydi-simdi-ne-607089836d7de.webp

Ramazan ayının sofralarının en temel gıdaları üzerinde yapılan araştırmada yıllık fiyat artışlarının % 4’ten % 76’yi geçtiği görüldü. Bu ürünler arasında geçen yıla göre fiyatı düşen tek gıda ise patates oldu. Geçen yıl 4 liranın üstünde bir satış fiyatına sahip olan patates TÜİK verilerine göre bu yıl 2 TL’den satılıyor. Fiyatı düşen tek gıda patates olurken, patateste yaşanan bu düşüşün sebebi ise üreticinin elinde kalmış olması. Yıl içinde patates satışları inanılmaz düşerken; elde kalan patatesle ise ülke gündemini uzun süre meşgul etmişti.

 

Sahurda Tek Düşüş Beyaz Peynirden!

gecen-ramazan-oncesi-fiyatlar-neydi-simdi-ne-607089d89b96c.webp

Sahurda tüketilen gıdalara dair yapılan çalışmalara da dikkat çekilirken; sahurun oldukça cep yaktığı fark edildi. Kahvaltılık ürünler olarak belirlenen sahur gıdalarından yıllık artışların % 40 dolaylarında olduğu görüldü. Yetkililer burada yaşanan artışı dövizdeki ciddi artışın etken olduğunu belirtirken, tarımın üretiminde maliyetlerin % 60’nın ithal olduğu ifade edildi.

gecen-ramazan-oncesi-fiyatlar-neydi-simdi-ne-60708a0cde406.webp

Ramazan Ayı Fırsatçılığına Dikkat!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Ramazan ayına girilirken birçok gıdada yaşanan değişimlere dikkat çekerken, Ramazan Ayı için özel fırsatçılık peşinde olanlara karşı yetkilileri uyardı. Bu bağlamda şimdiden birçok gıdada spekülatif zamların görüldüğünü belirten odalar birliği, buna karşın tedbirlerin sıkı olması gerektiğine dikkat çektiler.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.