Ev Stüdyosu Nasıl Kurulur? Ev Stüdyosunda Temel İhtiyaçlar

Ev Stüdyosu Nasıl Kurulur? Ev Stüdyosunda Temel İhtiyaçlar

Ev stüdyosu kurulumunuzu doğru yapmak kolay değildir. Başlamak biraz zaman ve para gerektirir. Profesyonel işler üretebilen bir ev kayıt stüdyosu kurmak için yalnızca 8 parça ekipmana ihtiyacınız var.

 

Ev stüdyosu kurulumunuzu doğru yapmak kolay değildir. Başlamak biraz zaman ve para gerektirir. Profesyonel işler üretebilen bir ev kayıt stüdyosu kurmak için yalnızca 8 parça ekipmana ihtiyacınız var.

Bir ev kayıt stüdyosu kurmanın bir servete mal olması gerekmez. Çoğu insan ekipman için yola çok fazla para harcıyor. Odaklanmaları gereken şey BECERİLERİ. Yükseltmeyi düşünmeden önce donanımınızı baştan aşağı öğrenin. Başarılı bir ev stüdyosu kurulumu için ihtiyacınız olan önemli ekipmanlar bulunur:

 1. Bilgisayar ve Stüdyo Yazılımı
 2. Mikrofon
 3. Mikrofon Kablosu
 4. Mikrofon standı
 5. Pop Kalkanı
 6. Kulaklıklar
 7. Monitör Hoparlörleri
 8. Akustik Tedavi
 9. Ses Kartı

Yalnızca bu ev kayıt stüdyosu ekipmanıyla evde harika müzikler üretebilirsiniz. Ancak o zaman bile, bu öğelerin bazıları isteğe bağlıdır. Örneğin, pek çok insan kulaklık ile mikslemeyi öğrendiğinden, hoparlör veya akustik tedaviye ihtiyaç duymaz.

SES KARTI

Bu ev kayıt stüdyosu ekipmanı, mikrofonu, hoparlörleri ve kulaklıkları bilgisayarınıza bağlamanıza olanak tanır.

evde-studyo-icin-mikrofon.jpg

MİKROFON

Stüdyonuz için kardioid büyük diyaframlı kondansatör mikrofon ile başlayın.

Evde kayıt yaparken kardioid mikrofonları tercih etmek istiyorsanız. Arkadan gelen sesi reddederler, bu nedenle akustiği çok iyi olmayan odalar için kullanışlıdırlar. Ev kayıt stüdyonuz için mükemmel mikrofon türü, büyük diyaframlı kondansatördür. Bu mikrofon türü vokallerde, akustik gitarda ve diğer akustik kaynaklarda harika ses çıkarır.

Ardından, ekipmanlarınıza başka bir mikrofon eklemek istiyorsanız, birkardioid dinamik mikrofon satın almanızı tavsiye ederiz. Bu mikrofonlar gitar kabinlerinde, perküsyonda ve bazen vokallerde daha iyi ses verir.

 

free-hd-recording-studio-mixer-wallpapers-download-mn-880x440-800x440.jpg

MİKROFON KABLOSU

Dengeli bir XLR kablosuna ihtiyacınız var. Başlangıç için çok pahalıya kaçmaya gerek yok orta düzeyde bir kablo yeterli olacaktır.

MİKROFON STANDI

Aynı şey burada da geçerlidir. Orta zeminde bir ayaklı işinizi görecektir.

POP FİLTRE (KALKAN)

Pop filtre mikrofondaki ses patlamalarını önler bundan kaynaklı önemlidir. Özellikle P,Ç,S gibi sert ünsüzlerde ses patlamaları çok fazla gerçekleşir.

KULAKLIKLAR

Kulaklıklar muhtemelen stüdyo ortamında en sık kullanılan öğelerden biridir ve bir karışımdaki stereo görüntüyü, düşük kaliteyi ve ince ayrıntıları değerlendirmek için gereklidir. Stüdyo monitörleri gibi, doğru stüdyo kulaklığını almak, yeni stüdyo ekipmanı satın almak söz konusu olduğunda çok kişiseldir.

Stüdyo kullanımı için, sizin için en iyi monitör kulaklıkları, karıştırabileceğiniz ve çaldığınız her yerde kulağa hoş gelen bir sonuç üretebileceğiniz kulaklıklardır. Bu bağlamda, seçim tamamen öznel olacaktır. 

microphone-tips-shutterstock1400x1050.jpg

 STUDYO MONİTÖRLERİ (REFERANS MONİTÖRÜ)

Stüdyo monitör hoparlörleri esasen oluşturduğunuz sesin gerçek bir resmini ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bunlardan hoşlansanız da hoşlanmasanız da, miks dengenizin bu tavizsiz resmi, neyin değişmesi gerekebileceği konusunda bilinçli ve kritik seçimler yapabileceğiniz ve duyduklarınızın tüm oynatma yöntemlerine dönüşeceğinden emin olabileceğiniz anlamına gelir.

Bu nedenle monitörler, ortalama dinleyiciler için müziği geliştirmek üzere ton dengesinin tasarlandığı standart hi-fi hoparlörlere göre daha az hoş ve bazı durumlarda daha fazla yorucu olabilir. Bu nedenle, düzgün bir çift stüdyo monitör hoparlörü, miksajınızın daha az optimal unsurlarından bazılarına ışık tutabilirken, aynı zamanda düzeltilmesi gereken şeylerin yönünü göstermenize de yardımcı olur ve bu yalnızca bir yapımcı olarak yeteneklerinizi geliştirir. .

AKUSTİK TEDAVİ

Akustik işlemler, odanın doğal yankılanmasını emen köpük veya fiberglas panellerdir.

BİLGİSAYAR VE YAZILIM

Herhangi bir modern bilgisayar kayıt için yeterli olacaktır. Ancak, çok sayıda kanala sahip büyük projeler yürütmek istiyorsanız, güçlü bir CPU ve 8 GB + ram içeren bir bilgisayar yardımcı olacaktır.

Ayrıca işletim sistemini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Kişisel olarak, Mac bilgisayarların sesle çalışırken çok daha güvenilir ve kararlı olduğunu gördüm. Bilgisayarınızı hazırladıktan sonra, başlamadan önce bir ev kayıt stüdyosu yazılımı da indirmeniz gerekecektir.

evstudyosu.webp

Ev Stüdyosu Kurulumu

Mükemmel odayı bulmanız, hoparlörleri mükemmel bir konuma yerleştirmeniz ve odaya mükemmel bir şekilde davranmanız pek olası değildir.

Profesyonel olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş ev kayıt stüdyoları bile çeşitli tavizler veriyor. Bir oda seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 5 önemli nokta vardır:

 1. Odanın boyutu
 2. Odanın boyutları
 3. Oda içindeki yüzeyler
 4. Tavanın yüksekliği
 5. Oda içindeki gürültü seviyesi

Oda Büyüklüğü

Küçük odalardan kaçının. Akustik bir kabus. Oda ne kadar büyükse o kadar iyidir. Artı, bu kayıt için daha fazla alan (ve muhtemelen bir bateri kiti) anlamına gelir.

 Oda Boyutları

Eşit genişlik ve uzunluk boyutlarına sahip odalardan kaçının. Oda tam bir kare ise, ondan kaçının. Bu, bir duran dalgaların birikmesine neden olur . Bu durum kötüdür.

 Oda Yüzeyleri

Çok fazla yansıtıcı, sert yüzeye sahip odalardan kaçınmaya çalışın. Bir mutfak, bir ev kayıt stüdyosu için en kötü yerdir.  Tüm duvar boyunca taban uzunluğunda bir pencere veya aynaya sahip bir oda kötü bir seçim olacaktır. Beton bir bodrum katı ÇOK kötü bir seçim olacaktır. Halı sadece yüksek frekansları absorbe ettiğinden, oda sesini boğuk hale getirebileceğinden, ahşap zeminler tercih edilir. Ancak pencereler, aynalar, çıplak beton, mermer vb. Son derece istenmeyen bir durumdur.

Tavan Yüksekliği

Tavan çok alçaksa, dikey yansımalar çok daha büyük bir sorun haline gelecektir. Örneğin vokalleri kaydettiğinizde, tavandan gelen güçlü bir yansıma tarak filtrelemesine neden olabilir Mixe gelince, alçak bir tavan eşit yine istenilen sonucu vermiyebilir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.