Emeklilikte yeni formül! ‘Yumuşak geçiş’

Binlerce çalışanı alakadar ediyor. Emeklilik ile alakalı çok önemli bir değişiklik konu oldu. Emekliliğe yumuşak geçiş hali geliyor. Çalışanları rahatlatacak gelişme. Geniş imkanlar sağlanıyor. Türkiye ve ekonomi reform paketi ile yeni zamanda “kısmi süre

Binlerce çalışanı alakadar ediyor. Emeklilik ile alakalı çok önemli bir değişiklik konu oldu. Emekliliğe yumuşak geçiş hali geliyor. Çalışanları rahatlatacak gelişme. Geniş imkanlar sağlanıyor. Türkiye ve ekonomi reform paketi ile yeni zamanda “kısmi süreli, evden, uzaktan, vardiyalı” çalışmadan sonra emekliliğe geçiş durumundan uydu ofislere kadar pekçok yeni çalışma modeli ile bir araya gelecek Yeni çalışma modelleri çoğalmış hale gelirken çalışanların hakları yasal olarak koruma altında olacak. Ücret ile çalışma şartları net şekilde ortada olacak. Emeklilik ile alakalı da çok önemli değişimler olacak.

screenshot-11.jpg

Binlerce çalışanı çok yakından alâkadar eden gelişmeler yaşanıyor. Covid-19 salgını ile beraber iş hayatında pekçok değişiklik yaşandı. Yeni zaman ile beraber çalışanları ilgilendiren değişimler olmaya devam ediyor. Ekonomi Reform Paketi’nde yer edinen uzaktan çalışma mevzuatının yeni iş modelleri uyum sağlayacak pozisyonda revize edilirken, yeni nesil çalışma yöntemleri duyurulacak. Türkiye, pandemi döneminde yaygın şekilde kullanılan "kısmi süreli ve evden, uzaktan, vardiyalı" çalışmadan sonra yeni iş modelleri ile bir araya gelecek. Yeni durumda flextime (esnek zaman) yaygın hal alırken, emekliliğe geçiş modelinden uydu ofislere kadar pek çok yeni çalışma modeli devreye girecek.

Yeni Emeklilik Modeli

Pandemi döneminde hem kamu aynı zamanda özel sektörde yaygın durum olan uzaktan çalışma içinde “evde, uydu ve komşu ve gezici büro” modellerinde roller verilecek sorumluluklar netleştirilecek. Hollanda ile Almanya başta olmak üzere pek çok ülkede olan “Dağıtılmış işgücü modeli, bölünmüş yada dönüşümlü iş paylaşımı ile basit yada vasıflı kayan esnek iş süresi ve ödünç iş ilişkisi ile yoğunlaştırılmış iş haftası modeli, senelik iş süreleri modeli, flextime, emekliliğe yumuşak geçiş modeli” örneği iş modelleri de devrede olacak.

screenshot-12.jpg

bütün modelin kendi içinde oluşturduğu yararlı durumlar, dezavantajlar bütün boyutları ile ortaya konulacak. Avrupa ülkelerinde yaygın halde uygulanan emekliliğe yumuşak geçiş modeli ile belli bir yaştan sonra işçi azalan zamanlarda istihdam ediliyor. Bunun yanı sıra emeklilik yaşına az kalan çalışana kayan iş zamanları sisteminde çok daha geniş imkanlar sağlanıyor. Emekliliğe yumuşak geçiş ve iş göreni emeklilik halinden kurtarmanın yanı sıra yaşlanmasına yönelik olarak küçülen çalışma gücüne uygun halde iş zamanlarını azaltmayı hedefliyor

Yaygınlaşmış işgücü modeli farklı bir coğrafi sınır yada kısıtlamaya mecbur olmayan işgücünü içeriyor. Şirketlerin ülke halinde hatta birden çok ülkede tam anlamı ile uzak, tam zamanlı bir ekip kiralamasına ve eğitmesine ile desteklemesine imkan tanıyor. Çalışanların iş günü başlangıç veya bitiş zamanlarını değiştirmelerine imkan tanıyan genişletilmiş bir saat program olan flextime çalışma modeli de ön planda tutulacak.