Emeklilere Müjde: Bakanlıktan Son Dakika Açıklaması, Ocak Zamları Ne Kadar Olacak?

Emeklilere Müjde: Bakanlıktan Son Dakika Açıklaması, Ocak Zamları Ne Kadar Olacak?

Ocak zamları hakkındaki detaylar pek çok emekli tarafından merak ediliyor. Zam oranları için gri sayım başlarken, zam miktarları hakkında Bakan Selçuk’tan son dakika açıklaması geldi.

Ocak zamları hakkındaki detaylar pek çok emekli tarafından merak ediliyor. Zam oranları için gri sayım başlarken, zam miktarları hakkında Bakan Selçuk’tan son dakika açıklaması geldi. Emeklilere son iki yıllık sürede tam 674,5 milyarlık bir ödeme yapıldı. Milyonlarca vatandaşın gözü şimdi ise ocak ayında gelecek olan zamlarda. Bu zamlarda en büyük olarak görülen etken Temmuz ve Aralık ayları arasında gerçekleşmesi beklenen enflasyon oranları oluyor. 2020 boyunca ilk Ocak ayında, daha sonra Temmuz ayında hem memurlar hem de emekliler için zam oranları gelmişti. Bu nedenle şuan tüm gözler emekli aylıklarının Ocak miktarı üzerindeki değişimde. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise bu değişimle ilgili bir müjdeli haber verdi.

2-001.jpg

Zam Oranındaki Yeni Değişimler Ne Zaman Kesinleşecek?

SSK ve Bağkur emeklilerinin yanı sıra memurlar için de her yıl Ocak ve Temmuz ayları içerisinde iki defa zam geliyor. Bu gelecek zamların belirlenebilmesi için belirleyici etken enflasyon rakamlarının belli olmasıdır. Bu bağlamda 2021 Ocak ayındaki zam oranı değişimlerinin kesinleşebilmesi için 2020 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları boyunca meydana gelen enflasyon oranlarının belli olması bekleniyor. Şu an bu aylardaki enflasyon oranı belli olsa da yılın diğer son yarısında yer alan Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki enflasyon değerleri belli değil. Zam oranındaki değişikliğin ve maaşların net değerinin söylenebilmesi için bu aylardaki enflasyon oranlarının çıkarılması bekleniyor.

Maaşlardaki Zam Kimi Ne Kadar Etkileyecek?

2020 yılında belli olan enflasyon değerleri Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları üzerinden 2.44 olarak belirlendi. Bu aylardaki enflasyon oranının emekli aylıklarına üç aylık süre için 2,44 oranında bir zam getireceği düşünülüyor. Daha önce 2020 yılının genel enflasyon oranlarında beklenti 10,5 olarak açıklandığından, tahminler doğru çıkarsa Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 2,05 oranında enflasyon meydana gelecek. Böylelikle maaşlara uygulanan zam oranları ise 4,49’a yükselecek. Böylelikle şu an esnaflarda en düşük emekli maaşı olan 1886 TL’nin şuan belirlenmiş olan üç aylık enflasyon oranlarıyla 1932 TL’ye, beklenen enflasyon değerlerinin netleşmesi ile birlikte de 1971 TL’ye yükseleceğini söylemek mümkün.

Formun Üstü

Formun Altı

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.