Emekli Olacaklar Panik İiçerisinde..! Emekli Aylıklarının Düşebileceği Duyuruldu!

Emekli Olacaklar Panik İiçerisinde..! Emekli Aylıklarının Düşebileceği Duyuruldu!

Yeni yılın gelmesi ile beraber tüm çalışanlar aylıklarında yükselme bekliyor. Durumun böyle olması ile beraber bugün bir hayli farklı ve inanılması zor bir olasılık da ortaya kondu.

Yeni yılın gelmesi ile beraber tüm çalışanlar aylıklarında yükselme bekliyor. Durumun böyle olması ile beraber bugün bir hayli farklı ve inanılması zor bir olasılık da ortaya kondu. Emeklilerin aylıklarınıda düşüş yaşanabileceği haberinin yayılmasıyla beraber emeklilerde bir hayli çok büyük bir endişe hakim oldu.

Haberin yayılmasıyla beraber yakın zaman içerisinde emekli olmayı isteyen yurttaşlarda ciddi bir endişe oluşmaya başladı. Özellikle emeklilik dönemi gelmiş olan yurttaşların sigorta kontrolünün yapılması ile beraber sigortalarının eksiksiz olarak yatırılmadığı ve eksik bulunduğu dikkatleri çekiyor. Durumun böyle olması ile beraber yurttaşların kanuni haklarını kullanmaları ile ilgili de yasal zemin meydana gelmiş oluyor.

İşçilere Eksik Emeklilik

Sosyal güvenlik primi tam manası ile yatırılmayan işçiler gerek emekli aylığı kaybıyla bunun dışında da geç emeklilik riskiyle karşı karşıya kalmak mecburiyetinde kalmaktadır. Bir fiil çalışmış olmasına karşın kısa çalışma olarak sunulmakta olan yurttaşlar bu konu ile alakalı yasal olarak haklara sahip bulunur. Böyle bir pozisyonda yurttaşlar iş akdini haklı feshederek bunun sonucunda kıdem tazminatını kazanacaklardır.

Sigortalar Eksik Yatıyor

Virüsten etkilenen iş yerlerinde bulunmakta olan işçilerden bir hayli yoğun şikâyetler oluşmaktadır. İşçilerin bir kısmı bir fiil haftada 45 saat olarak iş yerlerinde çalışmakta bulundukları işverenin bu pozisyonda sosyal güvenlik primlerini 10 – 15 gün şeklinde hesaplarına yatırmakta bulunduğu, 15 – 20 gün olarak bir kısım primlerinin SGK’ya yatırılmadığını, meydana gelmiş bulunan ücret farkının ise çalışmakta olanlara işverence elden ödendiği bir kesim tarafından savunuluyor. İşçilerin bir kısmı  ise ayda 10 gün olacak şekilde kısa çalışma yapabildiklerini bunun sonrasında daha fazla kısa çalışma yapılmış bir pozisyonda gösterilerek primlerinin bir kısmının yatırılmadığını, yevmiyelerinin de eksik bir biçimde ödendiğini söylüyor.

Daha Az Aylık Geç Emeklilik

Bu konu ile ilgili olan düzenleme, işvereni işsizlik fonu bahane gösterilerek affediyor. Çalışmakta bulunanlar, ücretleri elden almak sureti ile tamamlansa bile bunun üzerine sosyal güvenlik primleri bu pozisyonda eksik yatırılmış bulunmasından emeklilikte prim günleri eksik olması nedeniyle daha düşük aylığa mahkûm edilmektedir. Emeklilik tarihi yaklaşmış yurttaşlar ise düşük emekli aylıklarının beraberinde daha geç bir biçimde emekli olma hali ile karşı karşıya bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.