Bilim & TeknolojiHaberler
Trend

Elon Musk SpaceX Crew Dragon roketi ile insanları uzaya göndermeyi başardı!

Bir süre önce ertelenen SpaceX ile uzay yolculuğu bu akşam başladı. Elon Musk, SpaceX ile uzay yörüngesine ilk kez insan göndermeyi başardı.

Elon Musk tarafından geliştirilen SpaceX ile birlikte ABD tarafından uzaya ilk insanlı uçuş denemesi başarıyla gerçekleştirildi. İki NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak olan Crew Dragon adlı uzay mekiği, yaklaşık bir saat önce Türkiye saati ile 22:22’de Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

Crew Dragon ile astronotların uzaya uçuşu NASA TV üzerinden canlı olarak yayınlandı. İşte Elon Musk, SpaceX ve Crew Dragon Roketinin tarihe geçtiği anlar..

Elon Musk ve SpaceX ABD’de İlk İnsanlı Uzay Uçuşunu Gerçekleştirdi.

Başarılı bir fırlatma işleminin ardından Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX tarafından ABD üzerinden yörüngeye gönderilen ilk insanlı uzay uçuşu da başarıyla gerçekleştirilmiş oldu. Elon Musk ve SpaceX bu haliyle tarihe adını altın harflerle geçmiş oldu.

Bu uçuş ABD için birçok şey ifade ediyor. Başarıyla gerçekleşen uçuşun ardından NASA’nın uzaya astronot gidiş dönüşü için Rusya’ya olan bağımlılığından kurtulması olarak görülüyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü NASA ve Elon Musk tarafından gerçekleştirilen ortak basın açıklamasında hava durumunun belirsizliğini korumasına rağmen kalkış için hazırlıkların devam ettirileceği belirtilmişti. Hatta NASA direktörü Jim Bridenstine tarafından yayınlanan sosyal medya paylaşımında “Bugün için kalkışa hazırlanıyoruz” açıklamasına yer verilmişti.

Bilindiği üzere SpaceX’e ait Crew Dragon roketi 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü fırlatılacaktı. Ancak Çarşamba günü hava muhalefeti nedeniyle fırlatmaya 16 dakika kala uçuş bugüne ertelenmişti.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu