Depresyon Geçiren Kişiler Dünyayı Farklı Görüyor!

Depresyon Geçiren Kişiler Dünyayı Farklı Görüyor!

Bilim insanları yaptıkları yeni bir araştırma sonucunda depresyon yaşayan kişilerin dünyayı farklı gördüklerini ortaya koyarken bu farklılık dünyayı farklı yorumlamayı da beraberinde getiriyor.

 

Bilim insanları yaptıkları yeni bir araştırma sonucunda depresyon yaşayan kişilerin dünyayı farklı gördüklerini ortaya koyarken bu farklılık dünyayı farklı yorumlamayı da beraberinde getiriyor. Kontrast içeren görüntüler üzerinden araştırmalar yapan bilim insanları bu görüntüler üzerinden depresyon tedavisinde yeni bir yola girilebileceği de belirtilirken, görsellerin nasıl göründüğüne dair de görsel paylaşım yapıldı.

768bd67e4e24e826875515650a68e0b8985220bd.webp

Depresyon yaşayan insanların ruhsal anlamda çöküntüye uğradıkları gerçeği ile birlikte agresif bir karakter ortaya konabilmektedir. Depresyon ve stres gibi yaygın ruhsal durumlar üzerinde çalışmalarını devam ettiren bilim insanları, bu durumların dünyayı yorumlamada nasıl bir görsel ortaya çıkardığı durumunu da analiz ettiler. Bu bağlamda kontrast içeren görüntülerle deneyler yapan bilim insanları, depresyon yaşayan kişilerin bu görüntüleri farklı gördüklerini tespit ettiler. 140 kişi üzerinde yapılan deneyde 111 kişi majör depresyon dönemi yaşarken 29 kişi ise normal ruh hallerine sahip kişilerden seçildi.

depresyonlu-kisiler-dunyayi-farkli-goruyorlar-1617271484.webp

140 kişi ile yapılan kontrast görsel deneyinde beynin 5 duyu organını kapsayan beyin bölümünün hareketlerine dikkat çeken araştırmacılar 140 kişi üzerinde deneyleri gerçekleştirdiler. Majör depresif 111 kişinin görseldeki kontrastı azaltma eğilimi gösterdikleri saptanırken, bu kişilerin kontrast farklarını daha az fark edebildikleri ortaya kondu. Majör depresyon yaşayan kişilerin görsellerde ki bu kontrast azaltma çabalarından yola çıkan insanlar; depresyon tedavisinde yeni bir yolun bu sayede açılabileceğine de dikkat çektiler.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.