Çalışanları ilgilendiren flaş değişiklik! Yüzde 1.9 arttı

Salgının etkisi kendisini çalışma hayatında da sergiledi. Yüzde 1.9 oranında yükseldi. Türkiye İş Kurumu’nun analizine göre kısa çalışma durumunun da etkisi ile part ve time yani yarı yarı süreli çalışma yükseldi. 10’dan daha çok çalışanı olan kurumların

Salgının etkisi kendisini çalışma hayatında da sergiledi. Yüzde 1.9 oranında yükseldi. Türkiye İş Kurumu’nun analizine göre kısa çalışma durumunun da etkisi ile part ve time yani yarı yarı süreli çalışma yükseldi. 10’dan daha çok çalışanı olan kurumların yüzde 17.2’sinde part ve time çalışma uygulandı. Söz konusu durumu oran 2019’da ve yüzde 15.3 oranında artış gösterdi.

Salgın adı altında geçen 2020 senesi, işyerlerini de ‘part ve time’ (yarızamanlı) çalışmaya teşvik etti. Türkiye İş Kurumu’nun ise 2020 senesi İşgücü Piyasası analizine göre, kısa çalışma durumunun da etkisi ile, 10’dan daha çok çalışanı olan işyerlerinin ise yüzde 17.2’sinde part ve time çalışma durumu oldu. Söz konusu olan oran 2019 senesinde yüzde 15.3 halinde iken, bir sene içinde 1.9 puanlık yükseliş oldu. Part ve time çalışmanın en fazla kullanıldığı alan ise eğitim alanı oldu.

BÜYÜDÜKÇE ORAN ÇOĞALDI

screenshot-27.jpg

Belgeye göre, 10 veya 19 istihdamlı işyerlerinin yüzde 20.1’inin, 20’den çok daha fazla çalışanı olan işyerlerinin yüzde 22.7’sinin part ve time çalışma yaptığı analiz edildi. İşyeri büyüklüğü çoğaldıkça, part ve time çalışanı olan işyeri oranı da çoğaldı 10 ve 19 arasında çalışanı olan işyerlerinden part ve time çalışmayı en faa kullanan sektör eğitim olmaya devam ederken, 20’den çok daha fazla çalışanı olan işyerlerinde en fazla part ve time çalışma yapan iş yeri ise ‘insan sağlığı ile sosyal hizmet faaliyetleri’ oldu. Her iki iş yerinde de işyerlerinin tahminen yarısında part-time çalışan yer edindi.

ETKİSİNİ AZALTTI

Gevşek çalışma modellerinden biri olarak söylenen part-time çalışmanın son senelerde çoğaldığını belirten belgede, şu saptamalar ifade edildi: “Part-time çalışmanın en fazla olduğu sektörler az çalışma ödeneğinden de en çok faydalanan sektörlerdir. Salgın sebebi ile istihdamın azaltılmasını önlemek için kullanılan kısa çalışma ödeneği part ve time çalışma oranını cogaltmıştır. Güncel istihdamda ağırlığını hissettiren imalat ile toptan ve perakende ticaret iş yerlerinde ise (10+ işyerlerinde) part ve time çalışanı olan işyeri oranı sırası ile yüzde 14.1 ile yüzde 17.4 olmuştur.”

68 BİNDEN FAZLA İŞYERİNE BAKILDI

screenshot-28.jpg

Normal şartlarda nisan ayında yapılması mecbur olan 2020 senesi İşgücü Piyasası Araştırması’nın saha uygulaması, salgın sebebi ile 9 Ekim ve 6 Kasım tarihleri arasında oldu. Belgede pandemi sebebi ile 2015 senesinden beri çalışma kapsamında olan 2-9 istihdamlı işyerlerinin bu sene araştırma dışında tutulduğu söylenirken, “Araştırma kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yönünden seçilen örneklem listesinde kayıtlı olarak görülen 10-19 ve 20+ istihdamlı 68 bin 146 adet işyerine işyeri bilgi belgesi uygulanmıştır” denildi.