Çalışanlara İşten Ayrılma Hakkı Yasa Olarak Kabul Edildi!

Çalışanlara İşten Ayrılma Hakkı Yasa Olarak Kabul Edildi!

İrlanda Cumhuriyeti’nde hükümet yetkilileri çalışanların kendilerine yeterince zaman ayırabilmeleri adına işlerinden bağlantılarını koparma hakkını yasalaştırdı.

 

İrlanda Cumhuriyeti’nde hükümet yetkilileri çalışanların kendilerine yeterince zaman ayırabilmeleri adına işlerinden bağlantılarını koparma hakkını yasalaştırdı. Buna göre bir çalışan iş saatleri dışında e-postalara veya telefonlara cevap vermeme hakkına sahip olacak. Öte yandan mesai saatleri dışındaki saatlerde istediği zaman işten ayrılabilmeyi mümkün kılacak olan bu kuralla birlikte çalışanların sürekli işle ilgili bir şeyle meşgul olmalarının önünün kesilmesi gerektiği fikri ile açıklandı. Bu sayede çalışanlar iş saatleri dışında tamamen işten koparak kendi özel yaşamlarına uğraş verebilecekleri belirtildi.

basarili-is-hayati-icin-sahip-olmaniz-gereken-yetenekler.jpg

İş hayatı ile yaşam arasındaki denge unsurlarının çalışma sürelerinin artması veya çalışma saatleri dışında çalışanlar aranarak yine iş ile meşgul olmalarının büyük bir uğraş gerektirdiğini belirten yetkililer bu yasa ile birlikte çalışanların iş ve yaşam dengelerini daha iyi kurmalarının önünün açılacağını umduklarını ifade ettiler. Yapılan bir çalışmaya göre çalışanlar işten ayrıldıktan ve eve geçtikten sonra bile gelen telefon veya e-posta ile yaşamlarındaki bazı süreleri de iş yaparak geçirdikleri ve bunu yaparken kendi özel yaşamlarından feragat ettikleri belirtti. Bunun üzerine uzun zamandır yapılan çalışmalar ve ortaya çıkarılan taslaklar böylesi bir kanunun gelmesinin önünü açtığı belirtildi.

2017-05-2314-14-33-226-is-hayati-1.jpg

Yasaya göre artık çalışanlar, iş saatleri dışında çalışmayı kabul etmedikleri için cezalandırılmamasını da getirirken, çalışanları e-posta atmak, telefonla aramak gibi durumlarda zorunlu olmadıkları ifade edildi. Bu durumlarda bağlantı kurmayı reddeden çalışanların cezalandırılmasının söz konusu olamayacağını belirten yetkililer, öte yandan kişinin isterse aramalara cevap vermeyebileceği hakkının da olduğu ifade edildi. Alınan bu karar özellikle çalışanlar nezdinden sevinç yaratırken, birçok işverende bu karara destek verdiklerini belirttiler.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.