ÇALIŞAN VATANDAŞLARI İLGİLENDİREN YENİ YASA MECLİSTE…

ÇALIŞAN VATANDAŞLARI İLGİLENDİREN YENİ YASA MECLİSTE…

Cuma günü meclise sunulan torba yasa çalışan vatandaşların çalışma hayatını etkileyecek bazı yeni düzenlemeler içeriyor. Özellikle 50 yaş üstü vatandaşlar ve 25 yaş altı vatandaşlar için sözleşmeli çalışmanın önünü açmayı planlayan yasa önümüzdeki

Cuma günü meclise sunulan torba yasa çalışan vatandaşların çalışma hayatını etkileyecek bazı yeni düzenlemeler içeriyor. Özellikle 50 yaş üstü vatandaşlar ve 25 yaş altı vatandaşlar için sözleşmeli çalışmanın önünü açmayı planlayan yasa önümüzdeki günlerde tartışmaların konusu olacak gibi gözüküyor. İşte maddeler halinde çalışan vatandaşları da etkileyecek yeni düzenlemeler…

1.jpg

Bu hafta Ankara’nın en önemli gündemlerinden biri olacak yeni kanun teklifi yalnızca vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasıyla kalmıyor özellikle çalışan vatandaşların çalışma hayatlarını da etkileyecek birçok düzenlemeyi ve yeni kanunları içeriyor.  Kanun teklifinde yer alan ve günlük hayatımızı etkileyecek bazı maddeler haberimizin devamında…

25 yaş altı ve 50 yaş üstü vatandaşların kıdem tazminatı tehlikede mi?

Meclise sunulan kanun teklifinde 25 yaşını doldurmamış vatandaşlar ve 50 yaş üstü vatandaşlar için belirli süreli iş sözleşmeleri hakkında bazı maddeler bulunuyor. Belirli süreli iş sözleşmeleri bu vatandaşlar için yapılabilecek. 25 yaşını doldurmamış olan işçiler için yapılacak olan bu sözleşmelerin süresi işçinin 25 yaşını doldurduğu tarihi geçmeyecek. Bu iş sözleşmelerinin toplam süresi 2 yıldan fazla olmayacak. Buna göre, belirli süreli iş sözleşmesi yapmış olan kişilerin sözleşmelerinin süresi bittiğinde kıdem tazminatı almaya hakları olmayacak.

Cumhurbaşkanının Kurumlar Vergisi yetkisi bulunuyor

2017’de yapılan bir yasa değişikliği ile Kurumlar Vergisi 2018-2020 yılları için %20’den %22’ye çıkartılmıştı. Eğer yeni düzenleme olmazsa vergi önümüzdeki sene başlangıcında tekrar %20’ye inecek. Kanun teklifine göre Cumhurbaşkanının Kurumlar Vergisini 5 puana kadar indirme yetkisi olacak.

Kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021’e uzatılacak

İşveren prim desteği, prim teşviki ve damga vergisi desteği, AKP tarafından meclise 16 Ekim itibariyle sunulan teklif ile 2023 sonuna uzatılabilecek. Kısa çalışma ödeneği ise kanun teklifi ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek.

Prim ve vergi borçlarına erteleme

Meclise sunulan kanun teklifi içerisinde vatandaşların vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasının da olması bekleniyor.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş bu hafta içi yaptığı açıklamada vergi ve prim borçları ile ilgili yapılandırmanın düzenlemelere ekleneceğini belirtti. Teknik kısımların tamamlanması üzerinde çalışıldığını söyleyen Muş, çalışmalar bittiğinde yapılandırmanın da dahil olduğu kanun teklifini Plan ve Bütçe Komisyonuna sunacaklarını söyledi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.