Borç Yapılandırması Başladı! Son Günü Kaçırmayın!

Borç Yapılandırması Başladı! Son Günü Kaçırmayın!

Yapılandırmadan yararlananlar için taksitin son günü yaklaşıyor... Yapılandırmadan faydalanan vatandaşlar 1 Mart'a kadar taksitlerini ödemesi gerekmektedir.

Yapılandırmadan yararlananlar için taksitin son günü yaklaşıyor... Yapılandırmadan faydalanan vatandaşlar 1 Mart'a kadar taksitlerini ödemesi gerekmektedir. Yapılandırmadan yararlanıp taksitlerini ödeyecek kişiler için tek seferde ödeme sağlayacak kişiler %90 oranında kar elde etmektedirler.

İdari para cezası olarak ise yüzde 25 indirim uygulanacaktır ve binlerce Bağkur’lunun gözü parayı ödediği durumda emekli olabilecek mi sorusunu sormaktadır. Esnaflar, Avukat, Muhtar, Mühendis, Kasap, Terzi, Bakkal hepsi için bulunmaz bir fırsattır. BAĞ-KUR borçlarını ödemeyecek kişilerin SGK’ ya bu konuda başvuru yapması gerekmemektedir. Ücretlerini ödemek isteyen kişiler, günlük en düşük 98 lira hasılat göstermek zorundadırlar. Bu durumda 6 ay taksit imkanı seçen 12 ayda, 9 ay taksit imkanı seçen ise 18 ayda, 12 ay taksit imkanı seçen kişiler 24 ayda, 18 ay taksit imkanı mı tercih eden kişiler 36 ayda borçlarını bitirmiş olacaklar.

BAĞ-KUR için borçlar kaç taksit şeklindedir?

screenshot-28.jpg

31.10.2020 tarihine kadar gelen borçlar BAĞ-KUR primi kapsamındadır. Borcunu yapılandırmak isteyen kişilere 6, 9, 12 ve 18 ay taksit fırsatı verilmektedir. Taksit ödemeleri 2 ayda bir olmaktadır. 6 ay taksit ödeme seçeneğini seçmeniz durumunda 12 ay taksit ödemesi gerçekleştirirsiniz. Çünkü taksitlerinizi 1 ay öder 1 ay beklersiniz. İlk taksitin izin son ödemesi 01.03.2021 ikinci taksitiniz 01.05.2021 şeklinde olacaktır. Bu  durumda BAĞ-KUR borçlarını ödemek istemeyen kişilerin SGK ya başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Ödemeleri otomatik olarak doldurulacaktır. Daha önceden yapılandırması olan kişiler yapılandırmalarını bozdurabilecekler ve borçlarını kanun gereği dondurma hakkına sahipler. Ödedikleri tutarların iade edilmesi kesinlikle mümkün değildir. Borçlarını yapılandırma kapsamına aldırıp bozdurmaları sonrasında tekrardan yapılandırma hakkına sahip olamazlar. Günlük en az 98 TL kazanç elde ettiklerini beyan etmeleri gerekmektedir.

screenshot-29.jpg

Bu artış 1 günlük yüzde 34.5 ödeme sağlayacaktır. 100 gün ödeyecek bir kişi 3.84 ile toplamda 3.384 TL ödeme sağlayacaktır. Bu durum ise en düşük günlük 98 TL şeklinde belirtilmektedir. Yapılandırmanızda 2 taksit ödememeniz durumunda yapılandırma bozulacaktır. Bozulması durumunda eski faizler tekrar yüklenip ödemediğiniz gün başına tekrardan faiz işlemesi gerçekleştirilecektir. Esnaflar, Avukat, Muhtar, Mühendis, Kasap, Terzi, Bakkal hepsi için bulunmaz bir fırsattır. BAĞ-KUR borçlarını ödemeyecek kişilerin SGK’ ya bu konuda başvuru yapması gerekmemektedir. Ücretlerini ödemek isteyen kişiler, günlük en düşük 98 lira hasılat göstermek zorundadırlar. Bu durumda 6 ay taksit imkanı seçen 12 ayda, 9 ay taksit imkanı seçen ise 18 ayda, 12 ay taksit imkanı seçen kişiler 24 ayda, 18 ay taksit imkanı mı tercih eden kişiler 36 ayda borçlarını bitirmiş olacaklar.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.