Bankalardan kredi alanlar dikkat! Açık onaysız sigorta yapıldığı zaman paranızın tamamını alabilirsiniz

Tüketici Mahkemesi bir kaç gün önce bir karar aldı ve bu karar vatandaşlar tarafından çok konuşuldu.İstanbul ‘da bir vatandaş başvuruda bulundu ve Tüketici Mahkemesi bir karar aldı. Bu karar kamuoyu tarafından çok tartışıldı.

Tüketici Mahkemesi bir kaç gün önce bir karar aldı ve bu karar vatandaşlar tarafından çok konuşuldu.

İstanbul ‘da bir vatandaş başvuruda bulundu ve Tüketici Mahkemesi bir karar aldı. Bu karar kamuoyu tarafından çok tartışıldı.

Gelen habere göre, İsmail Fatih Kaymak adlı bir kişi, bundan yaklaşık 1 sene evvel özel bir bankadan ihtiyaç kredisi temin etmiş. Kredi çekme işlemleri sırasında banka onay vermeden kendisine hayat sigortası yapıldığını gördü. İsmail Fatih Kaymak, bankadan krediyi aldıktan sonra 1 ay içerisinde kredi aldığı bankadan kendisine yapılan hayat sigortasının iptal edilmesini istedi ama bankadan olumlu bir cevap alamadı.

Bankadan yanıt alamayan İsmail Fatih Kaymak, soluğu Tüketici Mahkemesi ‘nde aldı. Başvuru sonrasında yapılan incelemeler sonrasında mahkeme, hayat sigortasının İsmail Fatih Kaymak ‘ın açık onayı olmadan yapıldığını onayladı ve parasının başvuru İsmail Fatih Kaymak ‘a verilmesi talep edildi.

Artık açık onay olmak zorunda

screenshot-143.jpg

Türkiye ‘de zorunlu sigorta yapılması gereken mallarını ayarlayan Hazine Müsteşarlığı ‘nın BKBSUE yönetmeliğine göre, bankalar tarafından kredi çeken kişilere açık bir şekilde bilgi verilmesi ve verilen bu bilgilerden sonra açık onayının alınması gerekmektedir.

Ayrıca yönetmelikte sigorta zamanının kredi vadesi ile eşit olması ve kredi çeken kişinin borcunu ayarlanan süreden daha kısa zamanda bitirmesi durumunda mevcut sigorta poliçesi sonlandırabilmesi kuralları da bulunmaktadır.

Bütün bu yönetmeliklerden sonra bankalarda kredi çeken kişilere yapılan hayat sigortası yapılması ve Tüketici Mahkemesi ‘nin aldığı kararların bankalardan kredi çeken kişilerin veya Kredi çekmeyi düşünen kişiler için ne demek olduğunu uzman arkadaşlara sorduk.

Taner Çağatay, kredi çeken vatandaşlara hayat sigortası yapılması ile ilgili en çok sorulan soru ve yapılan şikayetleri açıklarken, Avukat Elvan Kılıç ise açık onay vermeden hayat sigortası yapılan kişilerin yapması gerekenleri sıraladı.

‘TÜKETİCİNİN SEÇME HAKKI ELİNDEN ALINIYOR’

screenshot-144.jpg

Bankaların kredi alınırken yapılan sigorta poliçelerinde anlaştıkları şirket konusunda ısrar ettiklerini ifade eden Taner Çağatay, “Bir çok kredi çeken vatandaşlar için mecburi olarak bankanın anlaştığı sigorta şirketinden poliçe hazırlıyor. Bu durum bankalar arasında ki rekabete aykırıdır ve kredi çeken kişilerin de rekabetçi teklif alma şansına engel oluyor” dedi.

Taner Çağatay, “Vatandaşların seçme hakkını taciz eden bankalar, başka sigorta şirketlerinin poliçesini de onaylamayarak sigortalarını kendilerinin oluşturacağını söyleyerek müşterileri bu duruma mecbur bırakıyor.” İfadesini kullandı.