Avrupa Birliği Yüz Tanıma Teknolojisine Karşı Tepkili!

Avrupa Birliği Yüz Tanıma Teknolojisine Karşı Tepkili!

Son yıllarda teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesini takiben ortaya çıkan ve özellikle telefonlara entegre olarak bankacılık vb. sektörlerde kullanıcıların hayatını oldukça kolaylaştıran yüz tanıma teknolojisi, Avrupa Birliği tarafından yasaklandı. 

Bu, yasak kararın arkasında oldukça kesin bir biçimde duran Avrupa Birliğinin yayımladığı bildiride, yüz tanıma teknolojisinin yasaklanmasının ana nedenlerinden biri olarak kişisel verilerin kullanılması olarak gösterildi. 

Teknolojiye diğer ülkelere kıyasla daha fazla muhafazakâr yaklaşan ve teknolojinin hızlı gelişimi incelendiğinde yeni teknolojilere entragrasyonda bir nebze de olsa geç kalan Avrupa Birliği, yüz tanıma teknolojisine dair yaptığı açıklama da bu teknolojinin zararlarının ve faydalarının tam anlamıyla anlaşılabilmesi için üç veya beş yıl arasında yasağın kesinlikle devam edeceğini duyurdu. Bu kararı ile hali hazırda oldukça geç kaldığı teknolojiye uyum sürecinde daha da geride kalacak olan Avrupa Birliği ülkeleri, bu kararın ana odak noktası olan kişisel verilerin gizliliğini yüz tanıma teknolojisine uygulanacak bir yasaktan başka çaresi olmadığını düşünüyor.

Kişisel veriler olarak adlandırılan özel ve paylaşılması tehlike oluşturabilecek verilerin yerel hükümetler ile birlikte özel şirketlerin kullanıma açmanın oldukça yanlış olduğunu açıklayan Avrupa Birliğinde kısa vadede yüz tanıma teknolojisini yaygın bir biçimde kullanmak mümkün olmayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.