Askerlikte yeni düzenleme! Vatandaşlar Şokta

Askerlikte yeni düzenleme! Vatandaşlar Şokta

Askerlikle ilgili yeni yasa tasarısının 44 madde şeklinde meclise sunulacağı açıklandı. AK Parti grubu tarafından meclise sunulacak olan kanun teklifinde neler bulunuyor? Öncelikle Uzman erbaşlar için yaş sınırını 55 olarak belirlenmesi, çalışan

Askerlikle ilgili yeni yasa tasarısının 44 madde şeklinde meclise sunulacağı açıklandı. AK Parti grubu tarafından meclise sunulacak olan kanun teklifinde neler bulunuyor? Öncelikle Uzman erbaşlar için yaş sınırını 55 olarak belirlenmesi, çalışan personelin tecrübesinden yararlanılması, aynı zamanda Uzman erbaşlar için Dernek kurulması kanun teklifi ile meclis' e sunuluyor.

Ayrıca askerliğini yapmayan milletvekilleri için milletvekilleri döneminin sonunda bu görevlerini yerine getirecekleri belirtildi. Uzman erbaşlar için yaş sınırının 55 olarak belirlenmesi bu personellerin tecrübelerinden yararlanılması ve Uzman erbaşlar için uzman erbaşlar derneği kurulması, uzman erbaşlara silah verilmesi.  Şuan güvenlik güçlerimize sunulan aynı zamanda gazilere ve şehit ailelerine sunulan sağlık hizmetleri ile ilgili hizmetlerin yedek subaylar için de oluşturulması ve bu yedek subayların hastanelerde görevlendirilmeleri konuları ile ilgili yasa tasarısı meclise sunulacak.

screenshot-19.jpg

Askeri okul öğrencilerinin genel sağlık sigortası kapsamına alınması Milli Savunma Üniversitesi'nde daha önce askeriyeden emekli olmuş kamu görevlilerinin ders verebilme imkanı getirilmesi, aynı zamanda askerlik yapmadan milletvekili olan vekillerin, vekillik sonlarında askerliklerini yerine getirmeleri talep edilmektedir.

Ak Parti grup Milletvekili Mehmet Muş'a Diyarbakır Anneleri hakkında sorular yönlendirildi.  Muş sorular karşısında şu açıklamada bulundu. ‘ Diyarbakır annelerine zafer işareti yapan milletvekilleri görüntülerini izledim. Görüntüler alçakça anneler çocuklarının kaçırılmamasını, kaçırılan çocuklarının geri dönmesini istiyorlar. Milletvekillerinin, yapmış olduğu zafer işareti resmen annelerle alay etmek oluyor.  Bu dönemde HDP resmen PKK'dan yana olan tavrını gösterdi belediyelere atanan kayyumlar da neden kayyum atandı diye kimse tepki göstermesin orada belediyeler kullanılıp çocuklar dağa kaçırılıyor ve bu durum birçok kez tescillendi. Bu durum aslında orada kendisini milletvekili yapan PKK'ya diyet Borcunu ödemekti,’ diye açıkladı

 

Yeni Düzenlemeler Heyecanlandırdı

Askerliğini şimdiye kadar yapmayan milletvekilleri ile ilgili milletvekilleri döneminin akabinde bu görevlerini yapabileceklerini dile getirdi. Uzman erbaşlar ile ilgili yaş sınırının 55 olarak yeniden tespit edilmesi bu personellerin tecrübelerinden faydalanmak ve Uzman erbaşlar ile ilgili uzman erbaşlar derneği kurulması, uzman erbaşlara silah temin edilmesi.  Şuan güvenlik güçlerimize verilmekte olan aynı zamanda gazilere ve şehit ailelerine verilmekte olan sağlık hizmetleri ile ilgili hizmetlerin yedek subaylar için de verilmesi ve bu yedek subayların hastanelerde görevlendirilmeleri hususu ile ilgili yasa tasarısı meclise sunulacak.

 Askeri okul da okumakta olan öğrencilerinin genel sağlık sigortası çerçevesinde alınması Milli Savunma Üniversitesi'nde daha önce askeriyeden emekli olmuş kamu görevlilerinin ders verebilme imkanı sunulması, aynı zamanda askerlik yapmadan milletvekili olmuş bulunan vekillerin, vekillik akabinde askerliklerini yerine getirmeleri istenecek.

Askerlikle ilgili milletvekillerine tanınmış olan bu haklar bazı kesimler tarafından olumsuz olarak değerlendirilmiş ve benzeri hakların bazı vatandaşlara verilmesi gerektiği de belirtilmiştir. Askerlikle sıkıntısı olan bazı meslek guruplarının bu konuda oldukça büyük beklentileri bulunmaktadır. Bilindiği üzere yakın zaman içerisinde polislere askerlik kaldırılmış bu konu ile ilgili benzeri düzenlemeler diğer meslek gurupları tarafından da beklenmekteydi.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.