Haberler
Trend

ASELSAN Denizaltıları Görünmez Yapacak

Askeri Elektronik Sanayi, ASELSAN tarafından üretilmekte olan kompozit radar soğurucu yapı malzemeleri ile artık denizaltılar kelimenin tam anlamı ile görünmez olacak.

Savunma sanayinin en kritik ürünlerinden biri olan Yeni Tip Denizaltı Projesi bünyesinde üretilmekte olan Tip-124 REİS sınıfı denizaltıların periskoplarına uygulanacak olan kompozit radar soğurucu yapı malzemeleri ile yerli teknoloji ürünü denizaltılar denizlerde görünmeden faaliyet sürdürebilecek.

Denizaltıların “Gözünü” Gizleyecek

Bir denizaltı, suyun altına girdiği andan itibaren adeta kör olarak faaliyetlerine devam etmek zorunda kalıyor. Görüş alanını arttırmak için periskopunu suyun üzerine çıkaran denizaltı savaş gemileri ise düşman unsurlar tarafından kolaylıkla farkedilebiliyor. Bu olumsuz durumun önüne geçmek isteyen ASELSAN’lı mühendisler, üretmiş oldukları kompozit radar soğurucu yapı malzemelerini periskoplara uygulayarak milli denizaltıların denizlerde radara yakalanma riski olmaksızın periskop kullanmasını sağlayacak.

Teknoloji Tamamen Yerli

Yalnızca son birkaç senedir değil, 2003 senesinden bu yana yerli teknolojilerin geliştirilmesi için çok üstün uğraşlar veren ASELSAN, her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine kattığı teknolojik unsurlar ile ordunun teknolojik bağlamda yarış içinde kalmasını sağlamakta. Bütün katkıyı kendi içinde geliştirdiği teknolojiler ile dışa bağımlılığı sıfıra indirerek veren ASELSAN, kompozit radar soğurucu yapı malzemeleri de kendi bünyesinde üreterek teknolojik birikim ve kazanım noktalarında yerli üretim ile gelinebilecek noktaya dair de umut dolu izlenimler verdi.

Kompozit radar soğurucu yapı malzemeleri, 5 yıl içinde teslimi tamamlanak olan REİS sınıfı denizaltılara uygulanacak.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu