Anketten Çıkan Sonuç AKP’yi Şok Etti! İYİ Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi Alternatif Oldular!

Anketten Çıkan Sonuç AKP’yi Şok Etti! İYİ Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi Alternatif Oldular!

MAK Danışmanlık şirketi tarafından yapılan son anketlerden AKP için şok bir sonuç çıktı. Yapılan anket araştırmasına göre AKP seçmeni; İYİ Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisini alternatif partiler olarak kabul ediyor.

 

 

MAK Danışmanlık şirketi tarafından yapılan son anketlerden AKP için şok bir sonuç çıktı. Yapılan anket araştırmasına göre AKP seçmeni; İYİ Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisini alternatif partiler olarak kabul ediyor. AKP seçmeninin bu üç partiye dağılmaya başladığını söyleyen Mehmet Ali Kulat, seçim anketinin tüm detaylarını paylaştı.

 

Atilla Güner’le Akşam Postası programına sonuçları açıklayan Mehmet Ali Kulat, 2018’de oy kullanan seçmenlerin 3’te birinin oylarını değiştirebileceğini söyledi. 1/3 oranında oyunu değiştirme olasılığından bahseden Kulat, bu oranın en büyük kitlesinin AKP seçmenleri tarafından oluştuğunu söyledi. 2018 yılında verdiği oyu değiştirmek isteyenlerin çoğunun artık AKP’ye değil alternatif bir partiye vereceği olasılığından bahseden Kulat; alternatif partilerin ise İYİ Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi olduğunu belirtti.

 

Ankette Öne Çıkan Önemli Detaylar!

  • Daha önce AKP seçmeni kızgın veya kırgın olsa bile sandığa giderek AKP’ye oy verirdi; ancak bu durum artık böyle değil ve AKP seçmeni alternatiflere bakıyor.
  • İYİ Parti AKP’den kopan seçmenin ilk tercihi durumuna geldi. Orta sağ pozisyonu alan İYİ Parti’nin diğer partilere oranla daha etkili bir alternatif olacağı ve puanlarını % 3-4 oranında arttırması bekleniyor.
  • Gelecek Partisi oylarının büyük çoğunluğunu AKP’den alırken, DEVA Partisi ise yarısından fazla oyunu AK Parti’den aldığı söylenebilir.
  • AKP ve CHP arasında geçirgenliğin seçmen tarafından da olası olmadığı aşikar. AKP’ye kızan seçmenler CHP’ye değil alternatif partilere giderken, CHP’ye kızan seçmenler ise AKP’ye oy vermeme yönündeler.
  • Millet İttifakı’na gelen muhafazakar oyların en ciddi etkisi Saadet Partisi olarak ön plana çıkıyor.

 

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.