Angela Merkel: Avrupa Kendi Elektrikli Arabalarını Üretmeli

Angela Merkel: Avrupa Kendi Elektrikli Arabalarını Üretmeli

Angela Merkel yaptığı açıklamalarda, Avrupa Birliği ülkelerinin teknolojik yeteneklerini artırmalarını, elektrikli otomobiller ve bulut bilişim için pil üretimi gibi alanlarda daha çok çalışmaları gerektiğini ifade etti. Avrupa'nın üretim santralinin lideri olarak dördüncü ve son dönemini görev yapan Merkel, Financial Times ile yaptığı röportajda, Avrupa'nın Amerika Birleşik Devletleri ve Asya'daki teknoloji şirketleri ile dişli bir şekilde rekabet etmesi gerektiğini söyledi. 

Gazeteye verdiği demeçte,"Çiplerin Avrupa Birliği'nde üretilmesi gerektiğine, Avrupa'nın elektrikli arabalar için pil hücreleri üretmenin mümkün olması gerektiğine inanıyorum." dedi. 

Avrupa Birliği Silikon Vadisi

Avrupa Birliği, çağın önde gelen teknolojik gelişmelerine sahip olmak için yıllarca mücadele etti. Avrupa Birliği Silikon Vadisi ölçeğinde bir yenilik merkezi yok ve stratejik hükümet desteği Asya'da birçok teknoloji şirketi sağladı.

Almanya'nın Otomotiv devleri şu anda yeni elektrikli araçların çoğuna sahip olmak için Güney Kore ve Çin'deki pil üreticilerine güvenmekten başka çaresi yok. Volkswagen Almanya'da bir elektrikli araçlar için pil fabrikası kurmak için İsveç'in Northwold şirketi ile ortaklık kuruyor, ancak eletrikli araç pillerin üretimin en erken 2023'te başlaması bekleniyor. Avrupa'da, Google Facebook ve Amazon gibi büyük platformları destekleyen internet altyapısını sağlayan şirketler bulunmuyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.