Almanya İşlediği Savaş Suçları İçin Tazminat Ödeyecek!

Almanya İşlediği Savaş Suçları İçin Tazminat Ödeyecek!

Birçok ülkenin geçmişte işledikleri savaş suçları ile yüzleşmesinin ihtiyacının doğduğu günümüzde adım atarak bu suçlarla yüzleşen ülkelerden biri Almanya oldu.

 

Birçok ülkenin geçmişte işledikleri savaş suçları ile yüzleşmesinin ihtiyacının doğduğu günümüzde adım atarak bu suçlarla yüzleşen ülkelerden biri Almanya oldu. Bu bağlamda Afrika ülkesi Namibya’da savaş suçu işlediğini kabul eden Almanya özür diledi. Bu özür dilemeler ülkeler nezdinde önemli olurken, ülkelerin geçmişte yaptıkları suçları kabul etmeleri birçok barışçı sivil kuruluşun isteği olmakta.

resized-856b3-bedbd9031.jpg

Namibya’da 1904 ile 1908 yılları arasında savaş suçu işlediğini kabul eden Almanya bunun için tazminat ödeyecek. O dönem Namibya’da bulunan iki büyük topluluğun başlattığı ayaklanmayı bastırmak adına sömürgeci olarak bu topraklara giren Almanya on binden fazla kişiyi öldürdü. İsyanı bastırmak adına bu ölümleri yapan Almanya savaş suçu işledi. Bu savaş suçunu kabul ederek özür dileyen Almanya öte yandan birçok Namibya vatandaşını ise ölüme terk etmiş, yerel halkı ise işkenceden geçirmişti.

namibia-genocide2.jpg

Almanya resmi olarak özür dilemeye hazırlanırken, zamanında Almanya’nın yaptığı suçların soykırım olduğu da kabul edildi. Bu bağlamda hem resmi özür dileyecek olan Almanya bir diğer yandan da tazminat ödeyecek. Almanya’nın savaş suçu ve soykırımı kabul etmesi ile birlikte geçmişte bazı savaş suçları ve soykırım girişiminde bulunan ülkelerinde bu yola girebileceği açısından Almanya’nın girişiminin önemine de vurgu yapıldı.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.