ABD Temsilciler Meclisi Huawei Davasını Karara Bağladı

ABD Temsilciler Meclisi Huawei Davasını Karara Bağladı

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşları, en çok Çinli teknoloji devi Huawei’yi etkilemiş durumda. ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle ambargo koyduğu Huawei hakkında ABD Temsilciler Meclisi’nde nihai karar çıktı. 

Çin’in en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olan Huawei, bir süredir Amerikan ambargosunu aşmaya çalışıyor. Amerika’nın ulusal güvenliği için bir tehdit olarak gördüğü Huawei için son karar ABD Temsilciler Meclisi’nde alındı. Yapılan oylamayla Huawei yasağı onaylandı ve böylelikle telefonun Amerika’da satışına ambargo konulmuş oldu.

Amerika’nın bilgileri çalmakla ve kişisel verileri Çin’e satmakla itham ettiği Huawei hakkında kararı ortaya çıktı. Temsilciler meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda artık Huawei ürünlerinin satışı ve dağıtımı Amerika’da resmi olarak yasaklandı. Ayrıca sunulan tasarıya hem Cumhuriyetçi hem de Demokratlar onay verdi.

Son Kararı Senato Verecek

Amerikan yasalarına göre bir yasak son olarak senatoda oylanıyor. Amerika Temsilciler Meclisi’nde Huawei hakkında alınan karar şimdi de Senato’da görüşülecek. Eğer Senato kararı onaylarsa Huawei ‘nin ülke içerisindeki satışı kesin bir şekilde onaylanmış olacak. 

Bilindiği üzere Amerika’nın ambargo kararının ardından Avrupa’daki bazı ülkeler de şirkete çekimser baktıklarını açıklamışlardı. Almanya 5G konusunda Çinli şirketlere hiçbir şekilde güvenmediğini belirtirken Huawei için bir yasak getirebileceğini belirtmişti. Bunun üzerine Çin Alman otomobillerinin ülkeye girişini yasaklayabileceğini açıklamıştı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.