%98'i Türkiye'yi seçti! Akın akın geliyorlar...

%98'i Türkiye'yi seçti! Akın akın geliyorlar...

Covid-19 virüs salgınının turizme ağır bir darbe vurduğu 2020 sensinde, üçüncü çeyreğinde yurt dışına turistik seferleri gerçekleştiren Rusların %98'inin Türkiye’yi tercih ettikleri belirtildi. FSB ‘nin bilgilerinde, Temmuz ile Eylül aylarını içeren

 

Covid-19 virüs salgınının turizme ağır bir darbe vurduğu 2020 sensinde, üçüncü çeyreğinde yurt dışına turistik seferleri gerçekleştiren Rusların %98'inin Türkiye’yi tercih ettikleri belirtildi. FSB ‘nin bilgilerinde, Temmuz ile Eylül aylarını içeren zamanlarda Türkiye, toplam da 1.1 milyon Rus turist ağırlamış.

Ruslar Antalya'ya Kitlendi
screenshot-3.png
Kasım ayı ortalarında sezonun son günlerini yaşamakta olan Antalya turizminin performansı netleşmeye başladığını bildiren Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, geçen sene tarihin en iyi sezonu geçirildi Antalya'nın, covid-19 döneminde kendi sayılarına göre önemli kayıplar yaşamak ile birlikte dünya genelinde turizm hareketliliği içinde en önemli gidilecek yerlerden biri olduğunu dikkatlere çekti.

İki Önemli Karar

Dünya genelinde Mart ayında hemen hemen bitme durumuna gelen turizmin, haziran ayında kademeli bir şekilde başladığını ve dönemsel kısıtlamalar ile devam ettiğini bildiren Yavuz, Türkiye’ de sezonun gerçek anlamdaki iki önemli kararlarla mümkün olacağını vurguladı. Yavuz, ‘ 4 Ağustos'ta Almanya'nın sahil beldelerini riskli bölgeden çıkarmaları ve uçuşların açılarak ve 10 Ağustos'ta Rusya'dan Türkiye'ye charter seferlerinin başlatılması’ diyerek konuştu.

3.3 Milyon Turist

Yalnızca Ukrayna'dan gelen uçuşlarla yaşamda durmaya çalışan bölgenin bu iki önemli kararlarla tekrardan yaşam bulduğunu bildiren Yavuz, ‘Neredeyse yalnızca 3 aya sıkışan 2020 covid-19 döneminde Antalya'ya yurt dışından 3 milyon 356 bin kişi geldi. Bu sezon bu rakamların dünya genelinde telaffuz edilemeyecek bir yola çıkılarak, yüz binlerce turizm çalışanı, yüzlerce oteli ve turizm birimlerini etkileyen bu durum önümüzdeki zor kış günlerini geçirmek için bir takviye oldu’ dedi.

En Büyük Pay Rusların

En büyük hak 10 Ağustos'ta her şartlara ve koşullarda aralıksız olarak Antalya'ya gelmeye devam eden Rus misafirler olduğunu belirten Yavuz, FSB'ye göre de bu sene seyahate çıkan Rus turistlerin %98'inin Türkiye'ye geldiğini belitti.

2020'nin Can Simidi Oldular

Avrupa’da ki en mühim varılacak olan yerlerin Kasım ayından itibaren sezonun az daha kapatılacağına dile getiren Yavuz, "Örneğin bugün Antalya'ya yurt dışından 20 uçuş gerçekleştirmekteyken, Rodos, Girit ve Dubrovnik'e uçuşlar olmadı, Mayorka'ya ise yalnızca Almanya'dan 2 uçuş gerçekleşti. Antalya turizminin daimi turistleri olan Rusya pazarı bu kriz döneminde performansı dikkatlere değer.

Tercihin Üç Sebebi

Recep Yavuz, Rus turistlerin covid-19 döneminde Türkiye ve Antalya 'yı seçmelerinin önemli üç sebebini ise şöyle dile getirdi:

‘Bir, Türk kökenli olan Rus turu operatörleri istikametlerini Antalya'ya çevirdi. Rusya hava trafiği resmen Antalya'ya sabitlenmiş durumunda. 4 büyük Türk kökenli tur operatörü ağırlıklarını Türkiye'den yana kullandı ve büyük bir avantaj oldu. Türk kökenli olmayan 4-5 turun operatörü ise rekabet şartlarında Antalya'yı sundu. İki, kapanan ülkelerden dolayı Ruslar için çok fazla seçenek de yoktu. Avrupa ülkeleri kısıtlamalara sezon başından bu yana sürdürdü. Ruslar için güneşli bir yaz tatili için Antalya, Küba ve Zanzibar alternatifleri vardı. Uzak ve covid-19 döneminde pek güven veremeyen yerlerin yerine güvenli ve yakın olan Antalya’yı tercih ettiler.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.