64 Yıldır Çözülemeyen Bulmacayı Matematikçi Çözdü

64 Yıldır Çözülemeyen Bulmacayı Matematikçi Çözdü

Diophantine Denklemi olarak dünya üzerindeki pek çok uzmanın çözemediği bulmaca Bristol Üniversitesi’nde matematikçi olarak görev yapan Doktor Andrew Booker tarafından çözüldü.

Dünya üzerinde pek çok matematik sorusu henüz cevabını bulamaz iken bu sorulardan birinin dün çözüldüğü belirtildi. Matematikçiler için özellikle bu sorunların cevabı ile birlitke gelen ödüllerden ziyade prestij daha büyük önem arz eder iken Andrew Booker’de bu prestije son sahip olan matematikçi olarak tarihe geçmeyi başardı.

Genç Matematikçi Diophantine Denklemini Çözdü!

Dünyanın en zor matematik denklemlerinden biri olarak lanse edilen Diophantine denklemine sadece birkaç hafta içerisinde çözüm bulan Andrew Booker bu çalışma için bilgisayar sistemleri üzerinde komplike tarama işlemleri gerçekleştirdiğini aktarıyor. Denkleme göz attığımızda ise bu denklemin tüm sayılarının üç tam sayısının küpü olarak sağlandığı belirtiliyor. Denklemin en önemli tarafı ise sonuç her zaman “ k = x³+ y³+ z³ “ olarak çözüme kavuşmalı.

Diophantine Denklemi’nin dikkat çeken özelliği ise 100 sayısının altındaki tüm iki rakamlı sayıların denkleme uyum sağlar iken sadece 33 ve 42 sayısının denkleme uygun olmaması. Ancak çeşitli araştırmalar ve komplike taramalar gerçekleştirilen Doktor Andrew Booker her iki sayı için de çözüm üretmiş ve formülü duyurmuş durumda.

Bristol Üniversitesi’nde matematikçi olarak hayatını sürdürmekte olan bilim insanı Andrew Booker oldukça zorlu denklemin sözelçiler ve matematikçiler tarafından rahat bir şekilde anlaşılamayacağını ve okunamayacağını belirtiyor. Andrew Booker’in 33 sayısı için bulduğu formül ise şu şekilde; (8,866,128,975,287,528)³ + (–8,778,405,442,862,239)³ + (–2,736,111,468,807,040)³ = 33.

Dr. Booker’den Açıklama

Diophantine Denklemi ile ilgili ilk çalışmalara başladığında çözümü 1000 altında rakamlarda bulabileceğini aktaran Dr. Booker bu rakamın 33 olmasına şaşırdığını belirtiyor. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dr. Booker diğer sayıların çoklu çözümlerinin olup olmadığı yönünde bir fikir sahibi olmadığını aktarır iken denklemin çözüm yoluna dair bilgileri ise sır olarak sakladığını aktardı.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.