2075 Yılına Gelmeden Dünyanın Yarısı Sıcak Hava Dalgalarına Maruz Kalabilir

2075 Yılına Gelmeden Dünyanın Yarısı Sıcak Hava Dalgalarına Maruz Kalabilir

İklim değişiklikleri ile birlikte mevsimsel değişimler yaşamaya başladık. Aralık ayında olmamıza rağmen çoğu bölgede kar görülmemesi oldukça düşündürücü.

Climate Change dergisinde yayınlanan bir çalışmada 2075 yılına kadar dünyanın yüzde 60'ından fazlasının sıcak hava dalgalarına maruz kalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca sıcak hava dalgalarının yaklaşık 2-3 derece daha sıcak olacağı belirtiliyor.

5f1afadb79da3e0b988e708e.jpg

2-3 derece aslında çok fazla gibi görünmemesine rağmen bazı canlılar için son derece önemli. Çünkü biz insanlar olarak pek çok hava şartına uyum göstersek de bazı canlı popülasyonları hava şartlarının hepsine uyum gösterememektedir. 2-3 derece gibi aslında çok düşük olan hava sıcaklığı değişimleri bile bu canlı popülasyonları için yok oluşa neden olabilir. Buna ek olarak yoksul ülkelerde soğutucu ünitelere erişimin kısıtlı olması, sıcak hava dalgalarının insanlar üzerinde de ölümcül sonuçları doğurmasına neden olabilir.

İnsanlığın Elinde

Lakin hemen karaları bağlamak gerekmiyor. Araştırmacılar atmosferde sera gazı etkisi yaratacak gazların salımını azaltmamız halinde bu sıcak hava dalgalarının sen içindeki sıklığını azaltmanın mümkün olabileceğini ifade ediyor. Yani sıcak hava dalgalarına maruz kalacağımız ayların sayısını azaltmak yine bizim elimizde.

Claudia Tebaldi açıklamasında, sera gazı salınımının net bir şekilde azaltılması durumunda, 21. yüzyılın ortalarına gelindiğinde bunun etkilerinden yararlanmanın mümkün olabileceğini belirtiyor. Sera gazı salınımını azaltmanın en büyük getirilerinden birisi de sıcak hava dalgalarının sayısının ve yoğunluğunun azalması olacağını belirtiyor.

dikkat-sicak-hava-dalgasi-geliyor-bu-onlemleri-alin-h1498757697-e99a25.jpg

Şu günlerde sıcak hava dalgalarının sayısının artması yönünde birtakım gelişmeler yaşanmasına rağmen bunu engellemenin ve önüne geçmenin hala bizim elimizde olduğunu gelecek nesilleri sıcak hava dalgalarından ve diğer olumsuzluklardan kurtarmak için sera gazı salınımını azaltmamız gerektiğini vurguluyor. Dünya genelinde ise sıcaklıklar yükselmeye devam ediyor parçalanmasına ve yok olmasına tamamen suya dönüşmesine binlerce yıl olan devasa kar kütleleri maalesef seneler içerisinde tamamen eriyor. Buna dikkat etmek ve bunun önüne geçmek tamamen bizim elimizde.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.