2021 Erken Emeklilik Müjdesi Verildi! SGK'ya Göre Bu Meslekler 8 Yıl Erken Emekli Oluyor!

2021 Erken Emeklilik Müjdesi Verildi! SGK'ya Göre Bu Meslekler 8 Yıl Erken Emekli Oluyor!

SGK'dan yapılan açıklama doğrultusunda 2021 yılında erken emekli olabilmenin formülü oldukça net. Eğer belirtilen mesleklerde çalışıyorsanız 8 yıla kadar erken emekli olabilirsiniz. 2021 erken emeklilik şartları oldukça anlaşılır.

Emeklilik hayali kuranlara müjdeli haber verildi. Çeşitli mesleklerde çalışanlar normal emeklilik süresinden daha erken emekli olabiliyor. Bunun nedeni ise mesleklerin zorluğu ve kişiyi zaman içerisinde yıpratması. SGK'dan yapılan açıklamada erken emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmekte. Yani yalnızca bu meslekler çalışmış olmanız emeklilik şartını karşılamıyor. Peki 2021 yılında erken emeklilik var mı? Herkesin merak ettiği bu soruyu cevapladık ve milyonlarca vatandaşa umut olacak bu konudan bahsettik.

2021 Erken Emeklilik Şartları

Yıpranma payı olarak bilinen bu durum, erken emeklilik şartlarını karşıladığınız takdirde yıllar öncesinden emekli olmanızı sağlamaktadır. 2021 yılında bu şekilde emekli olmak mümkündür. Özellikle de aşağıda yer alan mesleklerden birinde çalışanlar için erken emeklilik hayal değil. MİT, emniyet ve TSK'da çalışanların 8 yıl öncesine kadar emekli olabilmeleri mümkün. Diğer mesleklerde ise 5 yıla kadar erken emeklilik hakkı bulunuyor.

Hangi Meslekler Erken Emekli Olur?

Genellikle zor koşullar altında çalışan vatandaşların erken emekli olma hakkı vardır. Bu meslekler arasında Madencilik ve yer altı işlerinde çalışmakta olan kişilerin senede 180 gün fazladan prim günü dolar. Bu da demek oluyor ki her yıl 6 aylık bir kazancı olacak. Normal işçilere nazaran bu konuda oldukça avantajlıdır. Cıvar, demir, asit üretimi işlerinde, TSK, emniyet, polislik, basın ve gazetecilik, Ceza İnfaz Kurumu, TBMM yasama organında çalışanların her sene 90 günlük fazla prim günü olacaktır.  Mesleği gereği su altında çalışan işçilerin ise 60 ila 90 gün arasında değişen bir prim kazancı oluyor. Alüminyum, döküm, cam, kok ve çimento fabrikalarında çalışanlar 60 günlük primi hak ediyor. İtfaiye çalışanlarının da her yıl 60 gün fazladan prim aldığını belirtelim. 

2021 Yılında Erken Emeklilik Var mı

2021 yılında erken emeklilik elbette mümkün. Bu tamamiyle çalıştığınız işe, sigorta giriş tarihinize ve doldurduğunuz primle bağlantılıdır. Sigorta giriş tarihiniz ne kadar erken olursa o kadar erken prim gününüzü doldurabilir ve emekli olabilirsiniz. Özellikle 1999 yılı öncesinde sigorta kaydı yapılan vatandaşlar 50'li yaşlarında emekli olabiliyor. Emeklilik yaşının 65'i bulması nedeniyle sigorta giriş kaydını yıllar öncesinden yaptıranların daha da avantajlı olduğunu görüyoruz. Ancak çeşitli şekillerde emekli olabilme ihtimaliniz hala mevcut. 

5 ila 8 yıl arasında değişen erken emeklilik müjdesi için listede belirtilen mesleklerden birinde çalışmış olmanız gerekiyor. Hizmet süreniz tamamlandığında yıllar öncesinden emekli olabilirsiniz. 

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.