17 yıldır gözü gibi baktığı 250 bin liradaki hatayı görmeyen kişi pişmanlık yaşıyor!

17 yıldır gözü gibi baktığı 250 bin liradaki hatayı görmeyen kişi pişmanlık yaşıyor!

Son aylarda haber sitelerinde yayınlanan hatalı basım olan banknotlar insanların ilgisini çekmekte. Bu banknotları saklayan veya fark edip kendinde bulan insanların kimisi banknotu 20 bin liraya kimisi de 300 bin liraya satışa sunmakta. Mehmet Ali Demirci

 

Son aylarda haber sitelerinde yayınlanan hatalı basım olan banknotlar insanların ilgisini çekmekte. Bu banknotları saklayan veya fark edip kendinde bulan insanların kimisi banknotu 20 bin liraya kimisi de 300 bin liraya satışa sunmakta. Mehmet Ali Demirci, devlette 1990'lı senelerinden sonra bir dönem mutemet olarak görevde bulunduğu dönemde "hatalı basım" olarak sınıflandırılan 250 bin Türk Lirası kağıt parayı fark etmiş.Kağıt paranın üzerinde bulunan Atatürk'ün sağ gözünde akan göz yaşı var gibi görünmesinden dolayı 250 bin liralık banknotu harcamadan Mehmet Ali Demirci, parayı 17 sene bir köşede saklamış.

2-001.jpg

Hayatımızı devam ettirebilmemiz ve günlük ihtiyaçlarımızı giderebilmemiz için para son derece mühimdir. Günümüzde kullanılmakta olan ya da yıllar önce kullanılmış paralarda çeşitli basım hataları olabilmekte. Haber sitelerinde yer verilen hatalı basım paralar son dönemlerde çoğu kez karşılaşmaktayız. Gün içinde alışveriş esnasında elimize geçen paranın miktarı dışında gerisini birçoğumuz dikkat etmemekteyiz. Özellikle de son aylarda karşımıza gelen haberlerde hatalı basım paraların binlerce lira ettiği söylenmekte. Hatalı basım olarak ifade edilen bu paralara internet ilan sitelerinde 20 bin TL'den 200 bin TL'ye kadar fiyatlar verilmektedir. İnternette yayınlanan bu tarz haberleri gören insanlar, cüzdanlarındaki paralarda herhangi bir hata olup olmadığını merak etmeye başlamış durumda. Beyşehir'de bir devlet kurumundan emekli olan, hala emlakçılık ve av bayiliği işi yapan Mehmet Ali Demirci, 17 senedir sakladığı ve Atatürk'ün sağ gözünde akan göz yaşı var gibi görünen basım hatalı eski 250 bin liraya günümüzdeki değeri olan 250 bin liraya satmak istemekte.

PARAYI 17 SENE SAKLADI

Beyşehir'de bir devlet kurumundan emekli olan, hala emlakçılık ve av bayiliği işiyle meşgul olan Mehmet Ali Demirci, devlette 1990'lı senelerinde sonra bir dönem mutemet görev yaptığı dönemde "hatalı basım" olarak sınıflandırılan 250 bin Türk Lirası kağıt parayı fark etmiş. Kağıt paranın üstünde bulunan Atatürk'ün sağ gözünde akan göz yaşı var gibi görünen parayı 250 bin liralık parayı harcamadan, 17 sene saklamış.

ALICISI OLURSA GÜNÜMÜZDEKİ AYNI BU RAKAMI İSTİYORUM

Geçmişten gelen eski paraları biriktirme alışkanlığı da olduğunu ve küçük çaplı bir Türk lirası koleksiyonun olduğunu söyleyen Demirci, eski kağıt para ve madeni paraları uzun senelerden bu yana sakladığını söyledi. Fakat, hatalı basılmış 250 bin liranın koleksiyonunda ayrı ve özel bir değeri olduğunu söyleyen Demirci, ‘Bu parayı sakladığımdan bu zamana kadar kimseye bahsetmedim. İlk defa kamuoyuna bu haber vesilesiyle duyurmaktayım. İnşallah duyuracağım. Bu para o gün ki değeriyle 250 bin lira, eğer alıcısı olursa günümüz parasıyla aynı bu miktarı istemekteyim. Para koleksiyoncularının, hatalı basımı yapan Merkez Bankası'nın ya da devletimizin ilgili kurumlar tarafından ilgileneceklerini, istediğim miktarı vererek benden bu parayı alacağını tahmin ediyorum. Ama gerçek değerinde bir alıcı bulamazsam, çocuklarım ve torunlarım için bu parayı saklamayı devam ettireceğim’ diyerek açıklamada bulundu.

 

 

.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.