164 Milyon Lira İç Edilmiş!

164 Milyon Lira İç Edilmiş!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetimi, eski yönetime ait harcamaları ortaya çıkarıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), AKP’nin elindeyken en çok konuşulan konuların başında vakıf ve derneklere harcanan paralar geliyordu. İmamoğlu yönetimi geçmiş dönemlere ait harcamaları ortaya çıkarmaya devam ediyor. Sayıştay’ın 2019 yılındaki denetim raporunda vakıf ve derneklere ilişkin eleştiriler ile İBB’nin 2018 yılında hazırlamış olduğu STK raporu kaynak olarak alındı.

bakirkoy-ibb-i-001.jpg

Bu kapsamda İBB müfettişleri, 2014-2018 yılı arasındaki harcamaları denetledi ve konaklama, kiralama, bakım, onarım, yer tahsisi, teşrifat adı altında vakıf ve derneklere 847 milyon 592 bin 858 TL’nin harcandığını ortaya çıkardı. Harcamalarda 164 milyon 945 bin 972 TL’lik kısmın mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. Verilen yardımlarda nakit yardıma ilişkin bilgi olmadığı ve hizmetlerin ayni yardım şeklinde olduğu ifade edildi.

İBB eski başkanları Kadir Topbaş, Mevlüt Uysal ve bazı meclis üyeleri hakkında soruşturma açılması izni için İçişleri Bakanlığı’na rapor gönderildi. Ayrıca rapor Sayıştay’a da iletildi. Dernek ve Vakıflara yapılan harcamaların incelemesini İçişleri Bakanlığı müfettişleri aldı.

64 Milyon Lira Kira Ödendi!

Ekrem İmamoğlu 2019 yılında göreve geldikten sonra dernek ve vakıflara yardımların bitirildiğini açıklamış ve kira sözleşmelerini, protokolleri iptal etmişti. Müfettişler AKP yönetiminde olduğu dönemde dernek ve vakıflara yapılan yardımları incelediğinde İBB’nin 2014 yılından itibaren 29 adet taşınmaza 64 milyon 27 bin 585 TL kira ödediğini ortaya çıkardı. Taşınmazlardan 19 tanesi yurt binasıydı ve bu yurtlar Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı gibi vakıflara aitti.

TÜGVA’nın Kiraları İBB’den

Taşınmazlardan 10 tanesi TÜGVA’ta aitti ve bu taşınmazlar ilçe temsilciliği olarak kullanılıyordu. Bu taşınmazların 2017 yılından itibaren 3 milyon 72 bin lira olan kira bedellerin İBB tarafından karşılandığı ortaya çıkarıldı.

152 Bin Liralık Fatura Ödendi

Yine TÜGVA ve 15 Temmuz Derneği’nin 152 bin 203 lira tutarındaki doğal gaz, su ve elektrik faturalarının da İBB tarafından ödendiği ifade edildi. Bakım ve onarım için İBB’nin kasasından çıkan tutar 54 milyon 122 bin 139 TL.

vakiflar-dosyasi-ibb-akp-doneminde-yandaslarin-faturalarini-bile-odemis-830244-5-001.jpg

Ortak Proje Olmadan Tahsis Yapıldı

İBB’nin sahip olduğu bazı taşınmazların da herhangi bir ortak proje olmamasına rağmen meclis kararı ile uzun süreli olarak tesis edildiği ortaya çıktı. Zeytinburnu’nda bulunan bir taşınmazın 10 seneliğine Deniz Feneri Yardımlaşma Derneği’ne, Pendik’te bulunan bir taşınmazın da 25 yıllığına İlim Yayma Vakfı’na tahsis edildiği ortaya çıktı.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.