100 Bin Lira 100 Bin Kişiye Verilecek 6 Ay Ödeme Yom Faiz Yok!

Hükümetin ek istihdam sağlayan firmalar için planladığı ucuz maliyetli kredinin 100 bin ek durum sağlaması bekleniyor. 714 bin firmanın ucuz krediden faydalanması planlanıyor. İlk zamanda 3.8 milyar toplamda ise 10 milyar liralık kredi çekileceği

Hükümetin ek istihdam sağlayan firmalar için planladığı ucuz maliyetli kredinin 100 bin ek durum sağlaması bekleniyor. 714 bin firmanın ucuz krediden faydalanması planlanıyor. İlk zamanda 3.8 milyar toplamda ise 10 milyar liralık kredi çekileceği gözlemlendi. İşte Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın son dakika sevindirici haberi ve ekonomideki önemli gelişmenin ayrıntıları...

screenshot-93-001.jpg

Son dakika gelişmeleri... Başkan Recep Tayyip Erdoğan sevindirici haberi verdi, ekonomide istihdam kesin kalkınmanın yeni bir kapısı daha açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ek istihdama ucuz kredi 100 bin istihdam verecek. Çalışma ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı gözlemlerine göre, 50’nin altında işçi çalıştıran 714 bin firmanın ucuz krediden faydalanması bekleniyor. İlk etapta 3.8 milyar, toplamda da 10 milyar TL’LİK kredi çekilmesi umut ediliyor.

İşte son dakika müjdesinin bütün detayları...

SON DAKİKA HABERİ

screenshot-94-001.jpg

Faizden indirilecek ücretin yaklaşık 1.6 milyar TL olması amaçlanıyor. Beş yeni istihdam üretip kredi kullanan firmanın 100 bin TL’lik faizinden 80 bin 86 TL’ye prim düşülecek. Bu durumda firma sadece 20 bin TL’nin altında faiz ödemiş olacak.

2022’YE KADAR DÜŞÜLECEK

Mikro, az ölçekli firmaların likidite sıkıntısını karşılamak ile istihdama yardım etmek için ek olarak işe aldıkları sigortalılar için vermeleri gereken sigorta primleri 30 Haziran 2022 gününe kadar kullandıkları kredi faiz yada kâr payı bakiyesinden düşecek. Kredi garanti durumlarında kredi faiz yada kâr payı bakiyesinden düşülen tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan verilecek.

6 AY ÖDEMESİZ

Verilen kredi faiz yada kâr payı yardımı destek kapsamına giren sigortalılar için 12 ay zaman ile uygulanacak.

Her yeni durum için 100 bin TL’LİK kredi kullandırılacak. Krediler ilk 6 ay ödemesiz olup 24 ay vadeli hâle gelecek.

Kredi Garanti Fonu’nun sahipleneceği tutar yaklaşık 1.6 milyar TL olacak. Bu duruma giren iş yerleri ek olarak işe aldığı en çok beş sigortalı için bu yardımdan faydalanacak.

BORCU OLANA DA VAR

screenshot-92-001.jpg

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait, idari para cezası ve gecikme cezası borçlarını geciktiren, yapılandıran ve taksitlendiren işverenler de bu imkândan faydalanabilecek. Fakat SGK’ye olan prim ve idari para cezası ile bunlarla alakalı gecikme cezası ile gecikme zammı borçlarını geciktiren taksitlendiren yada yapılandıran işverenler, bu taksitlendirme yada yapılandırma devam ettiği zaman bu imkândan faydalanabilecek. Şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

Haberleri yakından takip etmek istiyorsanız Instagram ve Facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.