Bilim & Teknoloji

Günlük Şarj İhtiyacı Tarihe Karışıyor

Batarya teknolojisinde çalışmalar devam ederken Avustralyalı araştırmacılar, beş gün boyunca hiçbir şekilde şarj edilmeden kullanılabilen bir batarya ürettiklerini iddia ettiler. Ayrıca Monash University’de bataryalar üzerine çalışan uzmanlar, bu teknolojinin geliştirilmesi durumunda elektrikli araçların 1000 kilometreden daha fazla yol kat edebileceğini belirtiyorlar. 

Avustralya’da Monash Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, enerji depolama anlamında yeni bir buluşa imza attıklarını ifade ettiler. Uzmanların verdiği bilgilere göre yeni batarya sayesinde 5 gün boyunca bir telefonu çalıştırabilmek mümkün olacak. Ayrıca bu bataryalar sadece cep telefonlarında değil, elektrikli otomobillerde ve kalp pillerinde bile kullanılabilecek. 

Dünyada kullanılan lityum iyon bataryalar bilindiği üzere akıllı telefonlardan diğer elektronik cihazlara kadar pek çok yerde değerlendiriliyor. Ancak bir grup Avustralyalı araştırmacı, lityum sülfür bataryalar tercih edilerek şarj dayanımının 5 kat artırılabileceğini iddia ettiler. Ticari kullanım açısından pek de pratik olmayan lityum sülfür bataryaları ticari amaçlara uygun hale getirdiklerini belirten uzmanların, bu teknolojiyi daha da geliştirecekleri aktarılıyor. 

Araştırma grubuna başkanlık eden Dr. Mahdokht Shaibani, lityum sülfür bataryaların en geç 4 yıl içerisinde ticari amaçlarla kullanılabileceğini bildirirken, üretim patentinin alındığını da aktardı. Ayrıca Shaibani, ilk prototiplerin Almanya’da üretileceğini ve ardından testlerin Avustralya’da gerçekleşeceğini dile getirdi. Lityum sülfür teknolojisiyle batarya probleminin tamamen ortadan kalkması ve bu sorunun çözülmesi bekleniyor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı