Unutulma Hakkı Nedir? Tüm Vatandaşları İlgilendiren Kanun Açıklandı!

Unutulma Hakkı Nedir? Tüm Vatandaşları İlgilendiren Kanun Açıklandı!

Avrupa ülkelerinde uzun bir zamandır var olan Unutulma Hakkı, ülkemizde de kanunlaştırılarak vatandaşlara tanına bir hak halini aldı.

 

Avrupa ülkelerinde uzun bir zamandır var olan Unutulma Hakkı, ülkemizde de kanunlaştırılarak vatandaşlara tanına bir hak halini aldı. Bu kapsamda duyuruyu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Yardımcısı Ömer Fatih Sayan yaparken, artık vatandaşların Unutulma Hakkı’na sahip olduğunu belirtti. 1 Ekim 2020 ile birlikte yürürlüğe alınan karar kapsamında vatandaşların kullanabileceği Unutulma Hakkı nedir? detaylar haberimizde…

unutulma-hakki-banner.png

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla duyurulan Unutulma Hakkı, dijital dünyada kişilerin kişisel verilerinin korunmasını kapsamaktadır. Bu bağlamda 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren kanun tasarılarından biri olan Unutulma Hakkı, artık ülkemizde kullanılabilecektir. Her vatandaşın faydalanabileceği Unutulma Hakkı ile internet aramalarında kişinin adıyla çıkan haber, fotoğraf, video ve belge gibi bilgilerin gerekli dilekçeler ile kaldırılması mantığına dayanmaktadır.

 

Nedir Unutulma Hakkı?

Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Unutulma Hakkı’na dair sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparken, tüm vatandaşların artık bu haktan yararlanabileceğini belirtti. 7235 sayılı kanun çerçevesine alınan bu hak Avrupa ülkelerinde vatandaşlara verilen bir hak olmakla birlikte, artık ülkemizde de kullanılabilecek duruma geldi. Kişisel veya kurumsal olarak internet aramalarında isimlerle ilişkilendirilen haber, video, fotoğraf, belge ve bilgilerin kaldırılması hakkı tüm vatandaşlara tanındır. Geçmişte yaşanan bazı olumsuz durumların unutulması ve kişisel veriler arasında görünmemesi adına tasarı haline getirilen bu karar kapsamında kişisel verilerin korunmasını da sağlamaktadır.

 

Başvurular Nasıl ve Nereye Yapılır?

Unutulma Hakkı’ndan faydalanmak ve bu bağlamda bireysel veya kurumsal isimle ilişkilendirilen herhangi bir internet dosyasını kaldırmak adına dilekçe ile başvuru gerekmektedir. Bu bağlamda dilekçeleri ile her vatandaş Unutulma Hakkı’ndan faydalanabilmekle birlikte başvurularını sulh ceza hakimliklerine yapabilmektedirler. Yapılan başvurular kapsamında hakimler gerekli kararlar ile vatandaşların Unutulma Hakkı’nı devreye alabilmektedirler.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.