Süleyman Soylu: “Tedbir Kararı Uygulamaktan Çekinmeyin”

Süleyman Soylu: “Tedbir Kararı Uygulamaktan Çekinmeyin”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu talimat verip çağrıda bulundu. Soylu, “Gerek kolluk birimlerinde çalışan personellerimiz, gerek mülki idare amirlerimiz bu tür meseleler gördüğü sürece tedbir kararı vermekten asla çekinmesinler, gecikmesinler. "

Ülkede kadına yönelik şiddetin artış göstermesinin ardından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sert önlemler alınması gerektiğini söyledi. Soylu, idare amirlere seslenerek çağrıda bulundu.

Süleyman Soylu kadına şiddet konusunu ele alarak seslendi!

Soylu idari amir ve yetkililere seslendiği konuşmasında, “Türkiye, Ak Parti hükümeti ile birlikte bu durum hakkında samimi gayret göstermiştir. Bunun en önemli ve kilit adımı da 2012 yılında kabul edilen 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi’ kanunudur. Türkiye’de hükümetler tarafından daha önce yapılmamış, aile içi şiddetle mücadele kapsamında milat olacak bir adımdır.

Buradan sesleniyorum. Gerek kolluk kuvvetlerimiz, gerekse idare amirlerimiz bu tür meseleler geldiğinde lütfen tedbir kararı uygulamaktan çekinmesinler ve en önemlisi gecikmesinler. Çünkü daha sonra söyleyeceğimiz ‘eyvah’ yeterli olmayacak. Hatta ‘Bu kararları verirken gecikmeyin’ demek bile çok doğru değil, ‘Acele edin!’. Öyle hassas davranın ki şiddet mağduru bir kadın, sizin yanınızdan asla tedbir uygulanmamış şekilde ayrılmasın. Hiçbir kadın, ‘Ben polise gittim ama bir şey yapmadılar’ demesin.

Şiddeti uygulayan şüpheliye dönük alınan tedbir kararlarında, geçen yılın 10 ayına göre yüzde 70 artış olmuştur” dedi.

Soylu: “Böyle bir ayıp olur mu?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün ifade ettiği açıklamalarda, “Buradan erkeklere de sesleniyorum. Kendinize gelin! Fiziksel olarak kadınlardan güçlü olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olabilir mi? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun? Neyi sağlıyorsun? Hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır. İşin kanuni boyutu ayrıdır evet ama bizim toplumumuzda çocukluğumuzdan bu yana analarımızın söylediği bir söz var: ‘Ayıptır, bir daha yapma’” şeklinde konuşmuştu.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.