Sıcak Gelişme: Bakan Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklamaları! 2 Temmuz’a kadar…

Sıcak Gelişme: Bakan Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklamaları! 2 Temmuz’a kadar…

Son dakika… Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kayda değer açıklamalar yaptı. Bakan Ziya Selçuk, CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına konuk olup

Son dakika Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kayda değer açıklamalar yaptı. Bakan Ziya Selçuk, CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına konuk olup milyonlarca öğrenci ile velinin merak ettiği yüz yüze eğitim ve okullarla ilgili merak konusu olan soruları cevaplıyor. Ziya Selçuk açıklamalarında okullarda eğitim- öğretimin 2 Temmuz’a kadar süreceğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı “Öğrencilerimizi 2 Temmuz’a kadar okulda tutmakla ilgili planlarımız var. Ara tatil olmayacak” açıklamalarını yaptı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE İLK HAFTA NASIL GEÇTİ?

screenshot-26.jpg

İlk günden beri Türkiye’yi dolandım ve bütün okulları gezme imkânım oldu. Bizzat görerek gözlem yapma şansım oluyor. Şehirleri gezmediğimizde uzaktan alınan haberleri çok iyi anlayamıyoruz. Çocuklar o kadar mutlular ki okulu çok özlemişler. Bugün de Ankara’da bir ortaokulu ziyaret ettim. Çocuklar ortaokulda sevinçten hakikaten havalara uçuyorlar. İlk haftayı çok pozitif geçirdiğimizi fark ettim.

Duruma göre kısmı açılma yerinde kararla şehir bazlı açılıp kapanma olabilir diye geçtiğimiz yıl Mart ayında 4 seçenek belirtmiştik.

ÖĞRETMENLERİN AŞILAMASI

Aşı hakkında şunu söylemek gerekiyor. Sağlık Bakanlığımız dünya çapında hakikaten örnek olacak bir aşı kampanyası düzenliyor. Aşı araştırmasına bağlı olarak bazen arızalar olabiliyor. Yine Sağlık Bakanlığımızın bir ön almasıyla yaptığımız iletişimler sonucuyla açılan sınıfların öğretmenlerinden başlayıp aşılanması mevzusunda 1 ayı geçmiş zamanla listeyi verdik ve başlandı. Öğretmenlerimiz aşamalı aşılanıyor. 80 bin öğretmene aşı yapıldı.

YÜZ YÜZE SINAVLAR

Gençler doğru söylüyor. Biz öğrenciler bir reaksiyonda bulunduğunda onu suçlayan değil anlayan insanlarız. Biz bağımsız araştırma grubuna yaptırdığımız çalışmada öğrencilerin %77’lerin bu sınavla ilgili bir iptal isteği yok. Ailelerin de öğretmenlerin de kesinlikle sınava girmeliler öngörüsü var. Bizim lise öğrencilerimizin %40’ndan çoğu bu sınava 1. dönem girdi. Bizim bu konuları bir dengeye oturtmamız lazım. Ben yüz yüze olsaydı daha yüksek puan alırdım. Benim puanım düşük geldi, haksızlık yapıldı gibi yaşadığımız sorunlar oluyor. Şuanda ilkokullar okula devam ediyor. Eğer biz topluca her şeyi durdurursak, EBA’ da %90’nın üzerinde bir geri çekilme oluyor. Neden çalışayım noktasına geliyorlar. 9. sınıfta hiç ders almayan çocuk 10. sınıfta hiçbir şey anlamaz.”

ARA TATİL YOK

Bizim okullarımız seminer zamanı dâhil olmak üzere 2 Temmuz’da son buluyor. Bu kez öğrencilerimizi 2 Temmuz tarihine kadar okulda tutmak gibi planlarımız var. Ara tatil olmayacak.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.