Profesörden Şok Eden Açıklama: “Büyük Bir Hataydı”

Koronavirüs sürecini değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan korkunç açıklamalar geldi. Son dönemlerde hastanelerde doluluk oranlarının büyük noktalara vardığını belirten Ceyhan, Hacettepe Hastanesi’nde ise tek bir kişilik yerin dahi kalmadığını söyledi

Koronavirüs sürecini değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan korkunç açıklamalar geldi. Son dönemlerde hastanelerde doluluk oranlarının büyük noktalara vardığını belirten Ceyhan, Hacettepe Hastanesi’nde ise tek bir kişilik yerin dahi kalmadığını söyledi. Diğer hastanelerinde neredeyse dolma noktalarına vardığını söyleyen Ceyhan, bu tablonun korkunç yüzünü göstermiş oldu.

Aşılamada Çok Geride Olduğumuzu Söyledi

Ahu Özyurt’un sunduğu 10’dan 12’ye adlı programa katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, merak edilen sorulara cevap verdi. Koronavirüste başarının % 70 aşılamayla geleceğini söyleyen Ceyhan, toplumdaki vatandaşların 3’te ikisinden fazlasının aşılanması sonrası aşının etkisinin görüleceğini belirten Ceyhan, şu durumda % 80 civarlarına ulaşan ülkelerin olduğunu belirtti. Öte yandan bakanlık tarafından yapılan tek doz açıklamalarının ise vatandaşlar nezdinde yanlış anlaşıldığını ifade eden Ceyhan, tek doz aşının koruma oranının % 25 olduğunu belirtti. Ayrıca toplumun % 70 kadarının aşılanmasından sonra aşının etkinliğinin ortaya çıkacağını belirten Ceyhan, ülkemizde bu oranın % 10 olduğunu ifade etti.

Koronavirüs sürecinin biteceğine dair verilen tarihlere de değinen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, verilen tarihlerin aldatmaca olduğunu söyledi. Bu süreçte hiçbir şekilde tarih verilmesinin doğru olmadığını ifade eden Ceyhan, vatandaşların da tarih duymaktan sıkıldıklarını söyledi. Öte yandan alınan kısıtlama kararlarına ve tedbirlere de değinen Ceyhan, alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu belirtti. Geçen yıla oranla çok daha büyük vaka sayısı ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Ceyhan, bu oranların sürecin ne kadar yanlış yönetildiğini gösterdiğini ifade etti. Birçok hastanenin dolma noktasına da geldiğini ifade eden Ceyhan vaka sayılarının 5-10 bin civarlarında olduğu dönemlerde normalleşme adımlarının atılmasının büyük bir hata olduğunu söyledi.