Koronavirüsle Mücadelede Umut Yıkan Açıklama: En Az 10 Yıl Sürecek!

Yaklaşık neredeyse 2,5 milyon insanın hayatını kaybettiği koronavirüs ile ilgili İngiltere’den gelen açıklama ise umutları ciddi manada kırdı.

 

2019 yılının son günlerinde artık iyice tüm dünyada konuşulmaya başlanan ve Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 ile mücadele süreci küresel çapta devam ediyor. Tüm dünya ülkeleri büyük bir ciddiyetle koronavirüs ile mücadele ederken, son aylarda ortaya çıkan mutasyon virüsler daha büyük paniklere neden olması için yetti. Tüm dünya genelinde birçok ülkenin koronavirüse karşı aşı çalışması yürüttüğü bilinirken, aşı sürecine giren insanlar İngiltere’den gelen mutasyon haberleri ile sarsılmıştı.

İngiltere’de ortaya çıkan mutant virüs ile ilgili ilk bilgileri veren İngiliz Sağlıkçılar, mutasyon geçiren virüsün bulaş hızının % 70 daha fazla olduğuna dikkat çekmişlerdi. Virüsün mutasyona uğraması sonucu aşıların virüs karşısında etkisiz kalmasından korkan bilim dünyası İngiltere’de ki mutasyona dair güzel haberler verirken, Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni bir mutasyona karşı ise aşıların minimum etki düzeyinde oldukları belirlendi. Güney Afrika varyantlı virüse karşı aşıların minimum etki düzeyinde olması hem bilim dünyasında hem de dünyada büyük bir paniğe neden oldu.

 

İngiltere’den Umut Kıran Açıklama Geldi!

Çıktığı günden beridir dünyanın büyük bir bölümünü etkileyen Covid-19 şimdiye kadar resmi rakamlara göre 107 milyondan fazla kişiye bulaştı. Yaklaşık neredeyse 2,5 milyon insanın hayatını kaybettiği koronavirüs ile ilgili İngiltere’den gelen açıklama ise umutları ciddi manada kırdı. İngiliz Koronavirüs Komisyon Başkanı Sharon Peacock, İngiltere’de ortaya çıkan mutant koronavirüsün tüm dünya genelinde baskın bir hale geleceğini söyledi. Bu mutasyonun 2020’nin Eylül ayında görüldüğünü söyleyen Peacock, İngiltere varyantlı virüsün dünyada 50 ülkeye şimdiden dağıldığını açıklayarak, bu virüs ile mücadelenin en az 10 yıl süreceğini ifade etti.

Virüse karşı mücadelenin kazanılmasının virüse çare bulunması veya virüsün hastalık yapmadan mutasyona uğraması durumlarında gerçekleşeceğini söyleyen Peacock, bu virüs ile mücadelenin 10 yıl kadar süreceğini ifade etti. Kendi görüşünün bu olduğunu söyleyen Peacock, üretilen aşıların ilk koronavirüse karşı etkinliği ile ortaya çıktığını ve yeni mutasyonlara karşı etkinlik olsa dahi bilim inanlarının mutasyon virüse karşı yeni çalışmalar içine girdiğini belirtti.   

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.