Kısa Çalışma Ödeneği Teklifi Meclis’te! Yıl Sonuna Kadar Uzatılacak Mı?

Kısa Çalışma Ödeneği Teklifi Meclis’te! Yıl Sonuna Kadar Uzatılacak Mı?

Pandemi süreci ile birlikte birçok işsiz kalan ve ücretsiz izne çıkarılan vatandaşa kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaktaydı.

 

Pandemi süreci ile birlikte birçok işsiz kalan ve ücretsiz izne çıkarılan vatandaşa kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaktaydı. Bu bağlamda verilen desteğin son ödemesi yapılırken, STK’lar ve işçi sendikaları bu sürenin uzatılması gerektiğini daha önce açıklamışlardı. Bu bağlamda harekete geçen muhalefet partileri ise kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzatılması için gerekli teklifleri yaptılar. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in TBMM’ye sunduğu teklif için herkesin gözü kulağı mecliste olacak.

113032840-sevki.jpg

Mart ayı ile birlikte kısa çalışma ödeneklerinin son bulacağı daha önce açıklanmıştı. Vatandaşlar ise hükümetten bu süren uzatılması kararını beklerken, maalesef gelen açıklamalar ise bu sürenin uzatılmayacağı yönünde oldu. Özellikle son alınan kısıtlama kararıyla birlikte birçok kişinin işsiz kalacağını ve yine ekonomik zorluklarla karşı karşıya geleceği hesaba katılınca, işçiler ve sendikalar bu bağlamda harekete geçerek kısa çalışma ödeneğinin uzatılması gerektiği fikrini beyan ettiler. Bu ilk adımda hükümet olumsuz cevap verirken, muhalefet kanadı ise yıl sonuna kadar ödemenin devam etmesi gerektiğini belirterek, bu ücretlerin asgari ücret tutarına çıkarılması gerektiğini belirttiler.

hkz48mtfy0-gbc9zkk9x7g.jpg

CHP Adana Milletvekili Doktor Müzeyyen Şevkin, bu süreçte ekonomik anlamda zorluk yaşayan vatandaşlar için kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi gerektiğini belirtirken, bu anlamda teklifini de meclise sundu. Kısa çalışma ödeneğinin şart olduğunu belirten Şevkin, yıl sonuna kadar bu ödemelerin devam etmesi için meclise gerekli başvurunun yapıldığını söyledi. Öte yandan basına da gerekli açıklamaları yapan Şevkin, bu ücretin bundan sonra asgari ücret tutarında ödenmesi gerektiğini belirtirken, vatandaşların sigorta primlerinin de düzene sokulması gerektiği ve mağduriyet oluşturulmaması gerektiğini ifade etti. Bu teklif sonrası artık tüm gözler meclise çevrilirken, bayram sonrasına kalmadan bu teklifin mecliste görüşülmeye başlayabileceği belirtildi. Vatandaşların ise gözü ve kulağı bu teklifte olacak.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.