Kademeli normalleşme detayları belli oldu! 65 yaş üstü yasaklar kalkıyor…

Kademeli normalleşme detayları belli oldu! 65 yaş üstü yasaklar kalkıyor…

Uzun süredir ülkemizde sürdürülen covid-19 salgın mücadelesinde, 1 Mart tarihi dönüm noktası olacak. Ülkede “kademeli normalleşme” hazırlıkları yapılıyor. Peki kademeli normalleşme nedir? Ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

Çarşamba günü, kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerdeki vaka oranlarına göre puan sistemi uygulanarak kademeli normalleşme sürecine geçileceğini açıklamıştı. Erdoğan, kent valiliklerinde alınan kararlar doğrultusunda normalleşmenin başlayacağını aktardı. Bu açıklamaların ardından, Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığı ile Bartın Pandemi İl Koordinasyon Kurulu’nda toplantı gerçekleşti.

1 Mart’ta yüz yüze eğitim başlayacak!

Bartın Pandemi İl Koordinasyon Kurulu’nda alınan kararlar şu şekilde:

Mart’tan itibaren kentteki tüm okullarda yüz yüze eğitim başlayacak.

1. 2. 3. 4. 8. ve 12. Sınıflarda eğitim 5 gün yapılacak. 5. 6. 7. 9. 10. ve 11. sınıflar ise ilk dönemde uygulanan ikişerli grup sistemi tekrar uygulanacak. İkiye ayrılan grupların ilki, pazartesi – salı günleri, ikincisi, perşembe – cuma günleri eğitime devam edecek. Boş olan Çarşamba günleri ise okul içinde dezenfeksiyon işlemleri gerçekleşecek.

Bir diğer haber ise okul kantinlerine yönelik. Okul kantinleri önünde masa sandalye bulundurmayacak şekilde açılmasına karar verildi. Kantinlerde sıra oluşturmayacak, kısa süreli ve temel ihtiyaç gıdaların satışına izin verilecek.

Uzaktan eğitim tam anlamıyla bitmeyecek

Toplantıda üniversiteler ile ilgili kararlar da alındı. Bartın Üniversitesi’nde bahar dönemi öğretiminde yer alan, teorik eğitimler, online olarak görülmeye devam edecek. Uygulama gerektiren eğitimlerde ise gerekli tedbirlerin sağlanması beklenecek. Her şey hazır olduğunda kademeli olarak uygulamalı eğitim de başlayabilecek.

Üniversitede verilecek olan uygulamalı eğitimler için şehir dışından gelecek öğrencilerin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait yurtlarda konaklaması gerekecek. Süreç tamamlandıktan sonra eğitime başlanabilecek.

Toplantıda alınan bir diğer karar ise 65 yaş üstü vatandaşları ilgilendiriyor. 1 Mart tarihinden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar umumi pazar yerlerine giderek alışveriş yapabilecekler.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.