Hesaplarınızı Kontrol Edin! 1000 TL Yatmaya Başladı!

Hesaplarınızı Kontrol Edin! 1000 TL Yatmaya Başladı!

Pandemi sürecinde müzisyenlerin ve sahne emekçilerinin işsiz kalmasından sonra başlatılan pandemi yardımına dair şartlar ilk etapta 3 ay üzerinden biner lira şeklinde olsa da bu karar sonradan 4 aylık bir sürece yayılmıştı.

 

Pandemi sürecinde müzisyenlerin ve sahne emekçilerinin işsiz kalmasından sonra başlatılan pandemi yardımına dair şartlar ilk etapta 3 ay üzerinden biner lira şeklinde olsa da bu karar sonradan 4 aylık bir sürece yayılmıştı. 2021 yılı ile birlikte başlayan ödemelerin ilki Ocak ayında yapıldı. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayı olmak üzere 4 ayda ödenene müzisyen katkı parasında artık son ödeme yapılmaya başlandı. Pandemi nedeniyle kısıtlamaların tekrardan başlatılması ile birlikte bu sürenin uzatılmasını bekleyen müzisyenler ise maalesef umduklarını bulamadılar. Bu bağlamda son ödeme ise bu ay yapılmış olacaktır.

Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte müzisyenler ve sahne emekçileri büyük bir ekonomik sıkıntı içerisine girmeye başlamışlardı. Bu ekonomik yetersizlik ile birlikte ise birçok müzisyen ülkenin her ilinde enstrüman bırakma eylemi yaparak sessiz protesto yapmaya başlamışlardı. Müzisyenlerin protestoları ve dernek ile sivil toplum kuruluşlarının baskıyı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı yapması gereken çalışmaya adım atarak müzisyenler için destek faaliyetlerine başladı. Bu bağlamda yapılan çalışmalar sonrası ise başvuran müzisyenlerin ve kabul edilenlere aylık 1000 TL verilmesi kararı alındı. İlk etapta 3 aylık bir süreç olarak düşünülen bu ödemeler sonradan 4 aylık olarak planlanmıştı.

Müzik Susmasın adı altında yapılan müzisyenlere katkı paylarının son ödemesi artık Nisan ayında ödeniyor. Nisan ayının 15’inde başlayan ödemelerin 22 Nisan’a kadar bitirilmesi hedeflenirken, bu hakkı kazanan müzisyenlerin hesaplarını kontrol etmelerinde fayda olacaktır.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.