Erken Emekli Olmak İçin Yeni Yöntem

Erken Emekli Olmak İçin Yeni Yöntem

Emeklilik her bireyin hayatının belirli bir sürecinde yaşaması gereken sosyal bir haktır. Bundan kaynaklı olarak her birey erken emekli olmak istemektedir.

 

Sigortalı olarak çalışan erkek yurttaşlar, vatan görevlerini yerine getirmek için işyerlerinden ayrılma durumunda kalabilirler. Askerlik dönemi içerisinde erkek işçilerin sigortalık hallerinin devam etmemesi emeklilik zamanı ve prim ödemelerine etki etmektedir.

Askerlik borçlanmasına dair yapılan ödemeler, asgari ücret baz alınarak değerlendirilmektedir. 2020 yılında asgari ücrette artışın olmasından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak askerlik borçlanmasına ilişkin tutarda düzenleme yapıldı. Askerlik borçlanması içinse en düşük rakam 31,39 lira olarak belirlendi. En tavan limitten borçlanmak isteyen bir kişinin ise ödeyeceği prim miktarı 235,44 TL olarak kararlaştırıldı.

Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanma başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na askerlik terhis belgesi ile başvurulması gerekmektedir. Başvurusu sırasında, askerlik borçlanmasına dair formunu askerlik şubesi aracılığıyla doldurması beklenir. Formda, hangi tarihler arasında askerlik yapıldığı ve askerlikten sayılmayan günlerle ilgili bilgiler yer almalıdır. Onaylanan belgelerin ise Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine sunulması gerekmektedir. Yapılan incelemelerle birlikte ilgili kurum tarafından askerlik borçlanmasına dair karar verilmektedir.

Borçlanma uygulamasıyla birlikte, askerde geçirilen günler fiili hizmet süresine eklenebilmektedir. Bu sayede askerlik borçlanması ile beraber kişilere erken emeklilik olanağı sunulmaktadır.

Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir?

Sigortalı çalışanların askerlik borçlanmasından yararlanmak için belirlenen kriterler uygun olması şarttır. Şartlara uyum gösteren bireyler ise Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile askerlik borçlanması başvurularını iletebilmektedir. Genel olarak askerlik borçlanma şartları şu şekildedir:

  • Erkek çalışanların vatani görevlerini er ve erbaş olarak yapması gerekmektedir
  • Yedek subay okulunda geçen süre de askerliğin borçlanmasına dahil edilebilmektedir
  • Bireyin askerde olduğu dönemde işvereni tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödenmemiş olması şarttır
  • Askerlik borçlanması çalışmaya başlamadan önceki yıllar için de gerçekleştirilebilmektedir. 2001 yılında çalışmaya başlayan bir kişi, eğer 2000 yılında askere gitmiş ise askerlik borçlanmasından yaralanabilmektedir

 

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.