Elektrik Faturalarına Büyük İndirim Geldi! Bunu Yapan Yarı Yarıya Az Fatura Ödeyecek

Ülkemiz genelinde yaşayan bütün elektrik abonelerini ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Güncel faturalarla birlikte şirkete başvuranların elektrik faturalarında indirimler gerçekleştiriliyor. Ayrıca elektrik faturası kapsamında 4200 TL'ye kadar tas

Ülkemiz genelinde yaşayan bütün elektrik abonelerini ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Güncel faturalarla birlikte şirkete başvuranların elektrik faturalarında indirimler gerçekleştiriliyor. Ayrıca elektrik faturası kapsamında 4200 TL'ye kadar tasarruf elde edebilirsiniz. Herhangi bir yakıt kullanmayan ve güneş paneli kullananlar için elektrik faturası ödemeyen kullanıcıların ürettiği fazla enerji satarak gelir elde edebilme imkanı sunulmaktadır.

screenshot-89.jpg

İşte bu çalışma ile ilgili detaylı açıklamalar ülkemizin 96000 megavatlık toplam elektrik üretim kurulu gücünün yarıdan fazlasını yenilebilir. Enerji kaynakları oluşturmaktadır bu gücün artmasındaki en önemli nedeni ise güneş enerjisi sistemidir. Ülkemizde 10 yıllık geçmişe dayanan güneş enerji sisteminin 2014 yılında 40 megavatlık kurulu gücü bulunuyor. 2021 yılında bu güç 7000 megavata ulaşmıştır. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam gücü ise artarken güneş enerjisinin gücü yüzde yedi olarak belirtilmiştir.

Elektrik Faturası

Yenilenebilir enerji kaynağı ile elektrik faturasındaki masraflar yaklaşık olarak 5 kat azaltılmaktadır. Güneş enerjisi kapsamında yapılan toplam yatırım 6 milyar dolara ulaşırken pandemi sebebiyle bazı yatırımlarda erteleme gerçekleştirilmiştir. 2023 yılında toplam yatırımların 16000 megavata ulaşması bekleniyorken 2030'a kadar da güneş enerjisi sektöründe yıllık yüzde onun üzerinde büyüme gerçekleştirilmesi tahmin ediliyor. Bunun en büyük ve asıl nedeni ise yenilebilir enerji kaynaklarının maliyetinin azalmasıdır.

screenshot-91.jpg

Uluslararası enerji Ajansı'nın 2020 enerji görünümü raporuna göre 10 yıl öncesine kıyasla güneş enerjisinden yaklaşık olarak 5 kat daha fazla yararlanıyor durumdayız. Bu durum yatırım maliyetlerinde de düşüş sağlamaktadır. Güneş enerji santrali kurmak isteyen kişiler bağlı bulundukları şirkete başvuru gerçekleştirebiliyorlar. Bu başvuruyu sağlarken güncel faturaları çatısının ölçüleri çatının net görünen birkaç fotoğrafı ve açık adresinin bulunması gerekmektedir. Elektrik satın aldığınız dağıtım şirketinin internet sayfasında ki bulunan başvuru evraklarını doldurup dağıtım şirketine götürmeniz başvuru için yeterli olacaktır.

screenshot-90.jpg

Uzun zamandan bu yana faturalar ile ilgili sıkıntılarını dile getirmekte olan vatandaşlara sonunda bir noktada çözüm bulunmuş oldu. yapılan açıklama ile birlikte belirtilen kriterlerin yerine getirilmesiyle birlikte faturaların daha düşük bir şekilde ödenmesi mümkün olacak. Son zamanlarda gelen zamlar ile birlikte faturalarını ödemekte zorluk çeken vatandaşlar böylece bir nebze daha indirimli olarak faturalarını ödeyebilecekler.