Dolarda Yakın Zamanda Büyük Hareketlenme Olacak! Uzman Net Konuştu!

Gelişmiş ekonomilerde faiz oranlarının % 1’ lerde olması ve ülkemizde % 17’ lere ulaşan faiz oranı yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Gelişmiş  ekonomilerde faiz oranlarının % 1’ lerde  olması ve ülkemizde % 17’ lere ulaşan faiz oranı yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor. Merkez Bankası'nın yeni aldığı kararla enflasyon düşürme yönündeki çalışmalar para girişini hızlandırdı. Son  1 yıldır yabancı para yatırımı yapan yerli yatırımcıların yabancı paraya olan iştahları azalmaya başladı. Dolar  bu hafta boyu en düşük 7.03 ye kadar düşmeye başladı. Uzmanlar bu düşüşün aslında ülkemize büyük tutarda döviz girişi olmamasına rağmen özellikle yerli yatırımcıların talebinin düşmesine bağladılar.

Kurdaki  düşüşün yaşanmasının özellikle önümüzdeki dönemlerde % 5’ lik bir düşüşe sebep olacağını da ifade ediyorlar. Dolar  en son ki düşüşünü Temmuz ayında görmüştü. 7.05 in altına düşmüştü şu an 7.03 dolaylarında Kasım ayı içerisinde 8.57 seviyelerini yükselmişti ve % 18'lik bir değer kazanmıştı. Yatırımcılar en çok bu durumun böyle devam edip etmeyeceğini sorgulamaktan. Şuan  kurdaki bu düşüşün en önemli sebeplerinden birisi Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz düşürme planıdır. Bu  durumun uzun sürede bu şekilde devam edeceği açıklandı.

screenshot-19.jpg

Merkez Bankasından gelen bir açıklamaya göre bu yıl içerisinde faizlerin düşüşü ile ilgili herhangi bir gündemin kesinlikle olmayacağım mesajını verdi. Enflasyon  ile mücadelenin kararlı adımları doları alt - üst etti ve bu haftanın başı itibariyle dolar 7.30 un altına düştü. Yerli  yatırımcılar artık döviz almayı bıraktılar. Dünyada % 1 civarlarında olan faizin ülkemizde % 17  dolaylarında olması yabancı yatırımcıyı olmasa da yerli yatırımcı kısa vadede kar elde etmek için fon kaynağı oldu. Yatırımcıyı Türkiye'ye çekmeyi başardı. Kasım ayındaki Merkez Bankası'nın almış olduğu karar ile ülkemize 15 milyar dolarlık para girişi sağlandı bu durum Türk parasının değer kazanmasına sebep oldu.

Yakın Zamanda Gelişmeler Bekleniyor

Kurdaki  düşüşün yaşanması ile birlikte özellikle önümüzdeki zamanlarda % 5’ lik bir düşüşe sebep olacağını da ayrıca uzmanlar tarafından ifade ediyorlar. Dolar  en son ki düşüşünün akabinde Temmuz ayında yeni bir düşüş daha görmüştü. 7.05 in altına düşmüştü şu an 7.03 dolaylarında Kasım ayı içerisinde 8.57 seviyelerini yükselmişti ve % 18'lik bir değer kazanmıştı. Yatırımcılar en çok bu durumun böyle devam edip etmeyeceğini sorgulamaktan. Şuan  kurdaki bu düşüşün en önemli sebeplerinden birisi Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz düşürme planıdır. Bu  durumun uzun sürede bu şekilde devam edeceği açıklandı.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.