Çift maaş almak artık mümkün! Hemen Bunu Yapın!

On binlerce emekli zamlanan bayram ikramiyelerini aldılar. Bu emekli ikramiyesinden emekli maaşı alanların yanı sıra yetim ve dul maaşı alanlar da faydalanmaktadır. Birçok insan ise çift ikramiye alıp almaya aklarını araştırmaktadır.

On binlerce emekli zamlanan bayram ikramiyelerini aldılar. Bu emekli ikramiyesinden emekli maaşı alanların yanı sıra yetim ve dul maaşı alanlar da faydalanmaktadır. Birçok insan ise çift ikramiye alıp almaya aklarını araştırmaktadır.

Yetim, emekli ve dul maaşı alanlar her yıl iki kez bayram ikramiyesi almaktadır. Alınan bayram ikramiyelerine ilk defa zam yapıldı ve 1.100 TL oldu. Korana virüsü salgınından dolayı tam kapanma olmasına rağmen emekli maaşlar ve ikramiye ödemelerini evlerine en yakın banka şubelerine giderek alma fırsatları verildi.

Emeklilere çift maaş ikramiyesi var mı?

screenshot-65.jpg

İki maaş alan kişiler, iki defa bayram ikramiyesi alamıyor. Birden çok aylık ve gelir alanlara en çok ödemeye hak kazandıkları dosya üzerinden ikramiye verilmektedir. Hem kendi çalışma hayatından dolayı emekli aylığı alan, hem de ölen eşinin maaşından dolayı dul aylığı alanlar yalnızca kendi emekliliğinden dolayı 1100 TL ikramiye alacaktır.

Emeklilere yapılacak olan zam miktarı ne kadar?

BAĞKUR ve SSK emeklilerin Temmuz zammı ne kadar olacağı sorusu on binlerce kişinin gündeminde yer almaktadır. Emeklilerin maaşlarına yapılacak olan zam miktarı enflasyon oranları belirleyici olmaktadır. Bu zaman kadar. 4 aylık enflasyon oranları açıklandı. Açıklanan enflasyon rakamları %5,45 çıkarken, emeklilerin Temmuz zamları 2021 için 2 kritik veri bulunuyor. Beklenti anketi doğrultusunda zam oranı %7.66 yükselecek. %5.45 yükselen 4 aylık enflasyon rakamlarına göre en düşük maaşın esnaf emeklileri için 2,155 TL olabileceği ifade edilmektedir.

En düşük emekli aylığı ne kadar olacak?

screenshot-66.jpg

Yapılan toplu sözleşme gereğince, Temmuz ayında memur ve emekliye %3 zam yapılacak. Enflasyon farkları da bu zamma eklenecektir. Mevcut duruma göre 2.46’lık farkla zammın %5.46 olduğu görülmektedir. Bir başka bakış açısıyla da toplu sözleşme zammı kadar enflasyon farkı oluşmuş durumdadır. Ocak ayında en düşük memur emekli maaşı 207 TL’lik bir artışla 3.021 TL’ye yükselecek. Mayıs ve Haziran da ise enflasyon yerinde saysa bile en düşük memur emekli maaşı 3.186 TL’ye yükselecek. Ocak ayında en düşük memur maaşı ise (15/1 hizmetli olanların ) 258 TL’lik artışla 3.523 TL'den 3.782 TL'ye artmıştı. Yeni oluşan farkla maaş 3.988 TL’ye çıkmış oldu.

Emekliler için kritik tarih

Yapılan tahminlerin doğrultusuna göre en az emekli aylığı esnafta 2,201 TL, Bağ-Kur tarımda 1,789 TL, 2000 öncesi emekli olan SSK'lılarda 2, 605 TL’ye yükselecek. Emekliler 5 Temmuz'da kesin oranları öğrenerek, aynı ay içinde zamlı ödemelerini alacaklar.