Büyük Müjde..! Kredi Faiz Desteği Verilecek

Büyük Müjde..! Kredi Faiz Desteği Verilecek

Hükümet üzerinden kredi ile alakalı olan destekler verilmeye devam ediyor. Son olarak uygulanması düşünülen desteklerden birisi de kredi faiz desteği uygulaması. Uygulamanın kullanılmasıyla birlikte ciddi oranda vatandaşların karlı çıkması bekleniyor.

Hükümet üzerinden kredi ile alakalı olan destekler verilmeye devam ediyor. Son olarak uygulanması düşünülen desteklerden birisi de kredi faiz desteği uygulaması. Uygulamanın kullanılmasıyla birlikte ciddi oranda vatandaşların karlı çıkması bekleniyor. Bu gibi durumlarda vatandaş ortalamanın çok altında kredi kullanmış oluyor.

screenshot-20.jpg

Yıkılma riski olan evlerin tekrardan yapılması için ve gelecekte olacaklara karşı güvence altında olmaktır. Bu binaların yıkılması gereken durumlarda, kentsel dönüşüm bina sakinlerinin imza toplayarak yıkılmasını istediğinde, yıkılma kararı verildikten sonra bu binanın kredi faiz desteğine girmesi için şartı binaya yapılan risk raporunu sonucunun riskli bina çıkması gerekir ve çevre ve şehircilik bakanlığının bu süreci onaylaması gerekmektedir onay şartı gerçekleştikten sonra mortgage uzmanlarına başvurduğunuz zaman sizleri kredi faiz desteğinden faydalanmanız için gerekli bilgileri kesinlikle vereceklerdir.

Risk Tespiti Nasıl Yaptırılır?

Risk tespitini çevre ve şehircilik bakanlığı ve diğer yetkili kurumlar yapabilir. Risk tespiti resmi haber ve gazete ilan edilen risk oluşturan yerlere yapılır. Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından onaylanması gerekir.

Yıkım Kararında Ne Yapılır?

Binanın risk taşıdığı onaylanırsa yıkım kararı hakkı olan kişilere söylenir ve en az 60 gün olmak şartıyla evleri boşaltma süreci başlar. Bu durumda hisse sahiplerinin orta yolu bulması en önemli konudur. Eğer üçte ikilik kısım yıkım kararını kabul ederse çoğunluğun vermiş olduğu karar neticesinde işlemler başlatılabilir.

Devlet katkısı ve masraflar nedir?

Eğer oturduğunuz yer ile ilgili olarak ortak alınmış bir yıkım kararı var ise karşınıza çıkacak masraflar olacaktır bunun için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na giderek kredi başvurunda bulunabilirsiniz. İşlemlerin bakanlık tarafından yapılması durumunda, ev ve bina sahiplerinin arsadaki payı üzerine, masraf tutarlarına ipotek uygulanır. Ev ve bina sahiplerine bu konu hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılır.

Bu durumda binada oturan ev sahipleri veya kiracılara, tekrardan yapılma süresi boyunca devlet tarafından geçici olarak konut verilebilir. Böyle bir şey mümkün değilse kira için yardım uygulanabilir. Fakat bu yardımdan faydalanılması durumunda ise kredi faiz desteği verilmez.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm yani binasının yeniden yaptırılması durumunda evini yeniletenlerle birlikte yetkili kurum ve kişiler tarafınca verilmesi uygun bulunan bireysel kredi kullananlara konut için %4, iş yerleri için ise %3 kredi faiz desteğinde bulunur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.