Borcu Olanlar Dikkat! Herkesi İlgilendiren Yasal Düzenleme Geliyor!

Borcu Olanlar Dikkat! Herkesi İlgilendiren Yasal Düzenleme Geliyor!

Borçlu kurumları yakından ilgilendiren yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışmaların sonlanmak üzere olduğu öğrenildi.

 

Borçlu kurumları yakından ilgilendiren yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışmaların sonlanmak üzere olduğu öğrenildi. Adalet Bakanlığı’nın çalışmasını yürüttüğü yeni yasa tasarısının bayram sonrasında meclise geleceği öğrenilirken yapılan çalışmanın icra, iflas ve konkordatoya dair olduğu belirtildi. Bu bağlamda iflas etmenin eşiğine gelen şirketlerin parça parça satılmasının ekonomiye bir getiri sağlamadığı fikri ortaya çıkarken, tek parça halinde satışların yapılabilmesi adına gerekli yasaların düzenlenmeye çalışıldığı belirtildi.

607bc5bbadcdeb132065f3a4.webp

İflas eşiğinde olan kurum ve iş yerlerinin parça halinde satılması ekonomik olarak daha düşük şartlara neden olduğu belirtilirken, tek parça halinde satışların daha sağlıklı olması açısında yasada buna dair düzenlemenin devreye girmesi için gerekli mevzuatların Adalet Bakanlığı tarafından yapılmaya çalışıldığı belirtildi. Şirketlerin bütün halde satılmasının önünü açacağı yasa düzenlemesi ise bayram sonrası mecliste görüşülmeye açılacağı öğrenildi.

images.png

Taslak metin üzerinde gerekli çalışmanın son hale getirildiği belirtilirken, hükümetin alacağı ve mecliste de geçmesi beklenen karar ile birlikte artık iflas, icra ve konkordatoya dair düzenlemelerin yenileneceği belirtildi. Taslak hazırlık aşamasında ilerlemeye devam ederken, taslağın son halini almaya başladığı ve bu taslak sonrası ise iflas memurunun en fazla  dosyaya bakabilecekleri açıklandı. Öte yandan bu yasa ile birlikte borçlu olan şirketler ise mahkeme onayı olmadan rehin tesis edemeyecek olup, kefil olmalarının da önü kapanmış olacak. Ayrıca bu şirketler bazı taşınmaz malları ne satabilecekler ne de devredebileceklerdir. Böyle bir işlem yapılsa dahi mahkeme kararı ile bu satış ve devir işlemi geçersiz hale getirilebilecektir.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.