Berat Albayrak böyle dememişti

Berat Albayrak böyle dememişti

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 bütçe sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Elvan'ın açıklamaları "Berat Albayrak böyle dememişti" yorumlarına neden oldu...

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medya hesabından 2020 bütçe sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mali disiplin vurgusu yapan Elvan, "2020 yılı bütçe açığımız, hedeflenen 239,2 milyar TL’nin altında 172,7 milyar TL olarak gerçekleşti ve 66,5 milyar TL tasarruf sağladık. Salgınla mücadelenin ihtiyaç göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele politikalarıyla uyumlu kamu maliyesi politikaları devam edecek" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Elvan mesajının dvamında, 2021 yılı bütçesini iyileştirecek kalıcı tedbirler aldıklarını ve bu çerçevede, 2021 yılı bütçe açığını yüzde 3,5 olarak hedeflediklerini belirtti. Elvan “Uygulamayı öngördüğümüz makroekonomik politikalar, dengeli bir talebin ve sürdürülebilir bir büyümenin oluşumunu sağlayacaktır” dedi.

BAKANLIĞIN SİTESİNDE YER ALAN BÜTÇE AÇIĞI HEDEFİ 138 MİLYAR TL 

Öte yandan, Lütfi Elvan’ın, “Hedeflenen 239,2 milyar TL’nin altında 172,7 milyar TL olarak gerçekleşti” ifadesine karşılık Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sitesinde yer alan bilgilere göre, hedeflenen bütçe açığı 138 milyar 87 milyon TL. Buna göre, Elvan'ın bahsettiği gibi 66,5 milyar tasarruf değil 33,87 milyar TL’lik bir fazla açık ortaya çıkıyor.

 

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak da yılbaşında 2020 yılı bütçe açığı hedefini 138,9 milyar lira olarak açıklamıştı.

Kısacası... 
Albayrak'ın önceki açıklamaları ve Bakanlığın sitesinde yer alan bilgiler, 10 Kasım 2020 tarihinde Berat Albayrak'ın istifasıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı'na geçen yeni Bakan Elvan'ı yalanlıyor.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.