AstraZeneca Aşısının İsmi Değiştirildi! Birçok Ülkede Kullanımı Durdurulmuştu!

AstraZeneca Aşısının İsmi Değiştirildi! Birçok Ülkede Kullanımı Durdurulmuştu!

Oxford’un ürettiği AstraZeneca aşısının ismi değiştirildi. Geçtiğimiz aylarda art arda birçok ülkede kullanımı durdurulan aşının isim değişikliğine gitmesinin sebebi ise imaj düzeltme çabası olarak yorumlandı.

 

Oxford’un ürettiği AstraZeneca aşısının ismi değiştirildi. Geçtiğimiz aylarda art arda birçok ülkede kullanımı durdurulan aşının isim değişikliğine gitmesinin sebebi ise imaj düzeltme çabası olarak yorumlandı. Kanda pıhtılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle birçok ülkede kullanımı durdurulan AstraZeneca aşısı daha sonra Avrupa Aşı Birliği tarafından denetime alınmıştı. Aşı birliğinden çıkacak karar göre hareket etmeye karar veren ülkeler bu aşının kullanımını durdurmuştu. Sonrasında birlikten yapılan açıklama ile aşının tekrar kullanımına başlanmıştır. Avrupa Aşı Birliği aşının faydalarının çok olduğunu söylemesi ve yan etkilerinin az olduğunu belirtmesi üzerine aşıdaki kanı ortadan kalkmıştı.

resized-78da4-bc2ffee9astrazeneca.jpg

İngiltere tarafından üretilen ve birçok ülkeye dağıtılan aşının kullanımının birçok ülkede yasaklanması ile birlikte aşının imajının zedelendiğini düşünen şirket yetkilileri isim değişikliğine gitmeye karar verdiler. Buna göre AstraZeneca aşısının yeni adı ise Vaxzevria olarak değiştirildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre isim değişikliğinin paketleme ve dağıtımda yardımcı olması adına yapıldığı belirtilirken, genel kanının zedelenen imajın dağıtılması adımı olarak algılandı.

images.jpg

Diğer aşılara oranla taşınması ve muhafaza etmesi daha kolay olan AstraZeneca kısa sürede birçok ülkeye gönderilerek aşılama işlemlerine başlanmıştı. Onay almasına rağmen kanın pıhtılaşmasına neden olduğu iddiaları üzerine birçok ülke art arda bu aşıyı askıya alırken, Avrupa Aşı Birliği, bu aşıya dair inceleme çalışmaları başlatmıştı. Yapılan incelemeler neticesinde aşının kullanılmasında bir sakınca görmeyen yetkililer aşının kullanılabilir olduğunu açıklamışlardı. Bu açıklama üzerine aşıyı tekrar başlatan ülkelerde AstraZeneca’ya karşı bir imaj sorununun olduğunu hisseden şirket yetkilileri isim değişikliğine giderek aşının yeni adını Vaxzevria olarak değiştirdiler. Öte yandan yapılan açıklamaya göre aşının herhangi bir değişime uğramadığı belirtilirken, sadece isim değişikliğinin olduğu ifade edildi.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.