Altının Alış ve Satışında Yeni Dönem! Resmi Gazetede Yayınlandı!

Altının Alış ve Satışında Yeni Dönem! Resmi Gazetede Yayınlandı!

Ticaret Bakanlığı altın alıp satanları ilgilendiren bir konuda yeni bir düzenlemeye geçildiğini yayınladı. Kararın alınmasından sonra bugün resmi gazetede yayınlandığı görülürken, bu karar göre artık herkes altın satışı yapamayacak.

 

Ticaret Bakanlığı altın alıp satanları ilgilendiren bir konuda yeni bir düzenlemeye geçildiğini yayınladı. Kararın alınmasından sonra bugün resmi gazetede yayınlandığı görülürken, bu karar göre artık herkes altın satışı yapamayacak. Buna göre yetki belgesi olan kuyumcuların bu işi yapabilecekleri açıklandı. Bu karar ile altında yeni bir döneme girildiği görülürken, bu karar ile birlikte artık altın sektörünün biraz daha derli toplu olması ve olası bazı sorunların önüne geçilmesi hedefleniyor.

06-kuyumcu-4-3-1618453581.jpg

Ticaret Bakanlığı altın satışlarında kuyumcuların yetki belgesini zorunlu tuttuğu kararı resmi gazetede yayınlarken, bu karar ile usul ve esasların yerine daha etkili bir şekilde getirilmesinin hedeflendiği belirtildi. Öte yandan kuyumcular için verilen yetki belgesi ise devredilmeyecek olup, her kuyumcu için ayrı ve özel olarak yapılacağı belirtildi. Öte yandan kuyumcular için sadece yetki belgesi yeterli olmayacağı gibi diğer olması gerekn önemli belge ve dosyalara da açıklık getirildi.

kuyum-yonetmeligi.jpg

Kuyumcular için verilen yetki belgesi dışında satış yapılabilmesi adına MERSSİS numarası, kayıtlı işlem adı ve ESBİS’e kayıtlı işlem adı gibi önemli detayların da sağlanmış olması gerekliliği bir kez daha belirtildi. Bu şartların da yerine getirilmesi ile birlikte verilen yetki belgesi ile birlikte kuyumcular yeni dönemde satışlarını yapabileceklerdir. Öte yandan kuyumcular ise alınan bu yeni karardan memnun olduklarını belirterek, yetkisi olmayanların satış yapmaması gerektiği fikrinde buluştular.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.