40 Günlük Sokağa Çıkma Yasağının Faturası Halka Ödetilecek!

40 Günlük Sokağa Çıkma Yasağının Faturası Halka Ödetilecek!

Yap İşlet Devret modeli ile birçok yeni yapılan köprü, yol vb. şeyi şirketlere kiralayan hükümet verdiği güvencelerin karşılığını halktan almaya hazırlanıyor. 40 günlük sokağa çıkma yasağında bu modellerin daha çok işleyememesi sebebiyle

 

 

Yap İşlet Devret modeli ile birçok yeni yapılan köprü, yol vb. şeyi şirketlere kiralayan hükümet verdiği güvencelerin karşılığını halktan almaya hazırlanıyor. 40 günlük sokağa çıkma yasağında bu modellerin daha çok işleyememesi sebebiyle devletin verdiği güvence sayılarının geride kalması ile birlikte halkın sırtına 674 milyon TL’lik bir borç yüklenecek. 89 milyon 903 bin dolara tekabül eden bu paranın halka mal edilecek olması birçok milletvekili tarafından tepki görmeye devam ediyor.

Pandemi sebebiyle getirilen kısıtlamalar sonucunda ekonomi dünyasında ciddi dalgalanmalar yaşanırken, Yap – İşlet – Devret modeli ile yeni bir çalışma prensibine giren Türkiye hükümetinin vaat ettiği birçok yenilik ise sınıfta kaldı. Köprü ve tünel gibi paralı yerler için devredilen şirketlere geçişler için garanti verilirken normal dönemlerde istenilen güvence sayısı yakalanamamışken; sokağa çıkma yasaklarında bu sayı ise diplere vurdu.

1200x627-avrasya-tuneli-gecis-ucreti-2020-otomobil-minibus-avrasya-tuneli-gecis-ucretleri-tarifesi-ne-kadar-1597944817578.jpg

Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi bu modelle işletilen yerlerden insanların 40 günlük sokağa çıkma yasakları boyunca buraları kullanmaması üzerine Sözcü gazetesinden zarar bilançosu olarak 674 milyon TL açıklama yapıldı. Güvence verilen ve sağlanamayan bu parayı işleten şirketlere ödemesi gereken hükümet ise bu yükü halkın sırtına bindirmeye hazırlanıyor.

 

Deniz Yavuzyılmaz Açıkladı!

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tarafından Sözcü gazetesine yapılan açıklama ile buralardan gelen zararın halkın sırtına bindirildiği ifade edildi. Garanti verilen tünel ve köprüler için 40 günlük sokağa çıkma yasaklarında verilen garanti sayısına ulaşılamadığını belirten Yavuzyılmaz, bu garanti ücretinin hazineden karşılandığını belirtti. Hazineden karşılanan bu paranın ise doğal olarak halkın cebinden çıktığını belirten Yavuzyılmaz, bu zarar halkın sırtına bindirildi dedi. 40 günde 9 milyon 761 bin araç garantisinin iki köprü ve 1 tünel için verildiğini ama bu sayıların sokağa çıkma yasaklarında dibe düştüğünü söyleyen Yavuzyılmaz, bu yükün hazineye yüklendiğini söyledi.

60 milyon 480 bin dolarlık bir ödeme alan Osmangazi Köprüsü’nün bu alanda en önde olduğu belirtilirken, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için bu ücretin 17 milyon 496 bin dolara olduğu ifade edildi. Avrasya Tüneli için ise şirketin 40 günlük süreçte kazanacağı para ise 11 milyon 972 bin dolar olduğu açıklandı. Bu rakamların korkunç olduğunu ifade eden CHP Zonguldak Milletvekili, bu sürecin tamamen şirketlere yaradığını ve hiçbir şekilde onların mağdur olmadığını söyledi. Tüm yükün halka bindirildiğini belirten Yavuzyılmaz duruma tepki gösterdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.