3600 Günle Emekli Olabilirsiniz!

Çalışma hayatında olan milyonlarca vatandaş emeklilik gününe hesaplıyor. Çalışanlar için 3600 gün emeklilik prim günü bulunmaktadır.

Çalışma hayatında olan milyonlarca vatandaş emeklilik gününe hesaplıyor. Çalışanlar için 3600 gün emeklilik prim günü bulunmaktadır. 3600 günlük emeklilik hesaplama işlemi ile emekli olan kişiler daha düşük maaş alıyorlar 3600 gün ile emekli olan kişiler ne kadar maaş alıyorlar? Hesaplara göre 3600 gün emeklilij süresini tamamlayanlar emeklilik şartlarını ve yaş emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş emeklilik seçeneklerini değerlendirirken 3600 gün olan prim günü için şartları araştırıyorlar. Ancak bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin belirli şartları da taşıması gerekmektedir. Emeklilik maaşı diğer emeklilere oranla daha düşük olacaktır.

3600 günde emeklilik şartı nedir?

screenshot-105.jpg

15 yıl 3600 güne tekabül etmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin şartları taşımaları halinde emekli olmalarına izin verilip emekli olmak isteyen kişilerin ise şartları eksiksiz olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Emekli olmak isteyen vatandaşların son yasal düzenleme sonrasında hizmet süresinden başka şartında karşılaması gerekmektedir. Belli kriteri taşıyanlar için 3600 günde emeklilik hakkı 15 yıla tekabül etmektedir.

3600 günde emeklilik şart kişinin kadınlarda en erken 8 Eylül 1881'den önce işe girmiş olma şartı ve 50 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu şartı taşıyıp 3600 günlük de primi yapmış olan kişiler emeklilik hak kazanırken erkekler ise 8 Eylül 1976 tarihinden önce işe girmiş ve 55 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kadınlarda 50 yaş kriteri bulunurken erkeklerde 55 yaş kriteri bulunmaktadır. Bu kriteri taşıyan kişiler için 3600 günde emekli olma hakkı tanınmaktadır. 3600 günde emekli olanlar ne yapar ve emekli maaşları ne kadardır?

screenshot-106.jpg

3600 gün normal emeklilik süresinden kısa süre olduğu için kişilerin maaşları düşük olmaktadır. Prim ödemesi yapılan tarihlerde emeklilik şartı ve maaşı oldukça önemlidir. 2000 senesinden önce ödenen primler ve 1 Ekim 2008 tarihinde ödenen primler üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Bu hesaplamalar karşısında farklı rakamları ulaşılmaktadır. Ancak 2021 yılında 3600 günde emekli olmak isteyen kişilere ödenen en düşük emekli maaşı rakamı 1500 lira olarak uygulanmaktadır. Söz konusu maaş ise kişinin ödenen prim tutarını ve gün sayısına göre de farklı tutar ve kazanç sağlamaktadır. Bu durum tarihlere göre de farklılık göstermektedir.

screenshot-107.jpg

Vatandaşlar öncelikle emekli olabilmek için prim şartını taşıması, belirtilen tarihlerde çalışıyor olmak ve yaş süresini doldurmak gerekmektedir. Bu şartları taşıyanlar Sgk’ya dilekçe vererek emeklilik için işlemlerini başlatmış olması gerekir sonrası kıdem tazminatına hak kazanırlar.