10 Milyar yaşlarında bir ‘Süper Dünya’ gezegeni keşfedilrdi..! Yaşam Olabilir..!

10 Milyar yaşlarında bir ‘Süper Dünya’ gezegeni keşfedilrdi..! Yaşam Olabilir..!

ABD’li bilim insanları, yaklaşık olarak 10 milyar yıl kadar önce oluşmuş olan eski bir yıldız gezegen sisteminin içinde kayalık ‘Süper Dünya’ yeni gezegenini bulduklarını açıkladı.

ABD’li bilim insanları, yaklaşık  olarak 10 milyar yıl kadar  önce oluşmuş olan eski bir yıldız gezegen  sisteminin içinde kayalık ‘Süper Dünya’ yeni gezegenini bulduklarını açıkladı.

Samanyolu galaksisinden  yaklaşık olarak birkaç milyar yıl sonra oluşan bu yıldız sisteminin bir parçası olan gezegende, yaşam ile alakalı hiçbir şekilde destekleyici belirtiye rastlanmadığını söyleyen bilim insanları, yalnızca uzun ömürlü buna benzer türde gezegenlerin geçmişte yaşam ve barındırma olasılığının yüksek olduğunu bildirdi.

Amerikan Astronomi Derneğinin ortalama olarak yıllık yapmış olduğu toplantıların sonuncusunda yapılan toplantıda basına konuşmasını yapan Hawaii Üniversite profesörü Lauren Weiss, “Yaşamış olduğumuz dünyamız yaklaşık olarak 5 milyar yıldır hayat barındırmakta. Aynı zamanda 10 milyat yıldır etrafta bulunmakta olan kayalık bir dünya yaşımın da neler olabileceğini hiç hayal ettiniz mi? Bir hayal edin neler çıkacak görelim. Bu hayalleri kesinlikle öğrenmek isterdim.” Diyerek konuşmasına devam etti.

Yapılan Açıklama Dünyada Merakla Takip Edildi..!

screenshot-18.jpg

Weiss, bilim dünyasında dikkat çekici bir heyecan uyandıran gezegenin, kendi yörüngesinde döndüğü yıldıza bakan tarafında farklı bir görünüme sahip olan magma okyanusu barındırmış olduğu ve bunun beraberinde aynı zaman da aynı yıldızın yörüngesinde küçük iki gezegenin olabileceği ihtimalini de söyledi.

Yeni gezegenin dünyadan iki kat daha büyük olduğu ve yine dünya gibi kendi ekseninin yanı sıra sisteminde bulunduğu yıldızın da çevresinde döndüğü saptandı. Kendi etrafındaki dönüş süresi ise yarım gün olarak hesaplandı. Bilim insanları bu gezegene “TOI-506 b” adını verdi.

Astronomical Journal’a bu yeni buluşun kabul edilmesiyle birlikte ABD Ulusal Havacılık ve Havacılık Dairesinin kısaca (NASA) TESS isminde bilinen ilgili misyonundan ve Keck Gözlemevinin yeni teknik imkanlar doğrultusunda bu konu ile alakalı faydalandığını duyurdu.

Uzun zamandan bu yana bir başka dünyanın olabileceği ile ilgili birçok bilimsel çalışma bulunuyor. Durumun böyle olmasıyla birlikte insanlarda acaba bizler gibi yaşamakta olan canlılar var mı sorusu soruluyordu. Yapılan araştırma ile birlikte bu ihtimal oldukça fazla belirmiş oldu. Yapılacak diğer çalışmalar ile birlikte yeni gezegende hayat olup olmadığı ile ilgili bilgiler yavaş yavaş aktarılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.