Bilim & Teknoloji

Google’ın Yonga Projesi OpenTitan

OpenTitan projesinin detayları belli oldu.

Güvenli yonga üretimi konusunda çalışmalar yapan Google, sonunda bu konuda beklenen adımı attı ve OpenTitan yonga projesini duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ortaya çıkan yeni projenin detayları konusunda da belli başlı açıklamalara yer verildi. Özellikle projenin nasıl yönetileceği konusunda önemli bilgilerin paylaşıldığını eklemek gerekiyor.

OpenTitan Yonga Projesi

Projenin temeli, açık kaynaklı ve güvenilir yongaların üretimini sağlamak. Google’ın bu projeyle beraber güvenlik sorunlarını çözmesi bekleniyor. Standart üretimle sunulan ARM, AMD, Intel yongalarında, çekirdek erişimlerinin sunulmadığını görüyoruz.

Yani yongalar açık kaynak yapısına sahip olmadığı için serilerin tamamının belirlenen düzen içerisinde ilerlediği görülüyor. Bu nedenle söz konusu firmaların ürettiği işlemcilerde herhangi bir güvenlik açığının olması, bu güvenlik açıklarının birkaç nesil boyunca devam edebileceği anlamına geliyor.

OpenTitan

Herhangi bir özelleştirme yapılamadığı için güvenlik açıklarının tam olarak kapatılması da söz konusu olmuyor. OpenTitan projesi bu yönde önemli bir proje. Google söz konusu projesi ile yongalara dışarıdan müdahale edilmesine izin verecek.

Diğer firmalarla ortaklaşa olarak yapılacak çalışmanın sonrasında, yeni yongalar geliştirilecek. Bu noktada güvenliğin sağlanması için Google Project Zero ekibinin görev aldığını göreceğiz.

Kâr amacı gütmeyen LowRisc tarafından yönetileceği de açıklanan projenin Western Dijital gibi firmalarla beraber devam ettirileceğini de ekleyelim. Yani Google bu konuda çok daha fazla destek alacak.

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı