İnternet

Google Kurucuları Larry Page ve Sergey Brin Alphabet ‘e Veda Ediyor

1998 yılında kurulan ve dünyanın en çok kullanılan arama motoru haline gelen Google’da kurucu isimler Larry Page ve Sergey Brin görevlerine veda etmeye hazırlanıyorlar.

Dünyanın en popüler arama motoru olan ve milyonlarca kişinin her gün ziyaret ettiği Google’da şirkete 21 yıldır emek veren Larry Page ve Sergey Brin görevlerine veda etme kararı aldılar. Şirketi birlikte kuran ve büyüten bu ikilinin görevi bırakma kararı özellikle Google’ın nasıl bir politika izleyeceği hususunda soru işaretlerine yol açtı. Ancak gelen haberlere göre ikili CEO ve Başkanlık görevlerinden istifa etseler dahi yönetim kurulunda söz sahibi olmaya devam edecekler. 

Yönetim Yapısı Basitleşecek

Alphabet şirketinin sahibi olduğu Google’da ikilinin görevi bırakması bazı tartışmaları beraberinde getirirken şirket yöneticileri artık yönetim yapısının basitleşeceğini iddia ettiler. Ayrıca şirketin hesap verilebilirlik açısından daha doğru hamleler yapacağı da belirtiliyor. 

Bir evin garajında kurulan ve büyük emeklerle dünyanın en bilinen arama motoru haline gelen Google’da CEO’luk görevini Sundar Pichai yürütecek. Larry Page ve Sergey Brin ise yönetim kurulunda kalarak şirket hakkında söz sahibi olmaya devam edecekler. 

İkilinin bu kararı birlikte aldıkları ve şirkete yeni bir soluk kazandırmak istedikleri ifade edilirken önümüzdeki günlerde Google’ın nasıl bir politika izleyeceği de şekillenmiş olacak. Dünyanın en çok tıklanan arama motorundaki bu değişiklik kullanıcılarda da şaşkınlık yaratmış vaziyette.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı